-->

24.06.12

Як вилікувати Верховну Раду. Прості рецепти прозорості

Повна прозорість влади – це принципи, за якими живе шотландське суспільство. Депутати та міністри мають звітувати за кожну копійку та відмовлятися від благ, якими наділили себе народні обранці в значно біднішій Україні.

Шотландія могла би стати прикладом в розбудові підконтрольності влади. Принципи, закладені в діяльність керівних органів Шотландії - це п’ятизіркова демократія.

По-перше, тому що шотландський парламент молодий – він вперше зібрався на своє засідання в 1999 році, після референдуму в Шотландії про створення власного законодавчого органу. Україна стала незалежною за вісім років до того. Таким чином, шотландський парламент не обтяжений консервативними традиціями. Він сучасний і прозорий в своїй діяльності.

По-друге, парламент Шотландії обирається за системою, подібною на українську: 73 депутати - за мажоритарними округами, а 56 – за списками. Єдина відмінність у тому, що друга, пропорційна частина формується не загальношотландським списком, а вісьмома окружними списками, наближаючи депутата до виборця. Це ще один корисний досвід, бо депутати обидвох складових парламенту, хочуть чи ні, але працюють з людьми в округах.

По-третє, голосування у самому Шотландському парламенті відбувається за електронною системою, аналогічною до системи "Рада" у парламенті України.

Нині працює четверте скликання Шотландського парламенту, в якому абсолютну більшість голосів має Шотландська національна партія – головний мотор референдуму про незалежність Шотландії, який відбудеться в 2014 році. Правляча партія веде "Yes-campaign", закликаючи громадян проголосувати за створення своєї окремої держави.

Головним "спонсором" ідеї незалежності шотландці називають нафту, знайдену в 1970-их роках у Північному морі. "Це – наша нафта", - тоді ж з’явилося гасло, яке перейшло на агітаційні матеріали в підтримку незалежності.

Уже сьогодні Шотландія має практично повний суверенітет зі своїм законодавчим і виконавчим органами. Парламент Шотландії не має права ухвалювати закони лише щодо міжнародних відносин, оборони, міграції та соціального захисту.

Поки число прихильників незалежності складає близько 38 процентів, але дебати на тему відокремлення ведуться не в гіпотетичному руслі. Шотландські політики не приховують, що якби їх держава була незалежною, вони не надсилали би військових до Іраку та Афганістану.

Дебати вже точаться, за якою схемою відбуватиметься гіпотетичне розлучення в разі позитивного підсумку референдуму – виникнення двох незалежних держав на базі Великої Британії – як Чехія та Словакія – з рівними правами на спадок? Або відокремлення однієї держави з іншої?

Майбутній референдум називають двобоєм нинішнього прем’єра Британії Девіда Кемерона та першого міністра Шотландії Алекса Салмонда. Якщо референдум підтримає незалежність, це буде особистою поразкою Кемерона, який потрапить в історію як прем’єр-міністр, за часів якого держава в нинішньому вигляді підійшла до межі розпаду.

Можливим варіантом відокремлення називають створення Шотландією своєї держави в складі Співдружності націй – за прикладом Канади або Австралії, за яким вони будуть повністю незалежні, але главою держави залишатиметься британська королева. Або Британія може перетворитися на Конфедерацію.

Незалежно від підсумків референдуму очевидно, що суспільство Шотландії прагне ще глибшої автономії від Лондона. Коли в опитуваннях задають питання "Ви хочете більше влади для шотландського парламенту в складі Великої Британії", відповідь "так" зростає до 68%.

Парламент Шотландії

Парламент Шотландії – це головний символ оновлення Шотландії та її руху до незалежності.

Приміщення парламенту, відкрите в Единбурзі в 2004 році, було збудоване за проектом каталонського архітектора Енріка Міраллеса та коштувало бюджету 414 мільйонів фунтів. Вартість порівняно з початковим проектом виросла в десять разів – за рахунок необхідності посилювати заходи безпеки після 9/11, а також рішення зберегти Queensberry House - будівлю 17 століття, яка сьогодні вписана в сучасний ансамбль парламенту.

Парламент Шотландії


Шотландський парламент – приклад тотальної відкритості влади. Сесійні засідання парламенту відкриті для будь-яких громадян. На балкон, який нараховує понад 200 місць, можна потрапити, зарезервувавши квиток через веб-сайт парламенту або по телефону. Єдині застереження – глядачам з балкону парламенту заборонено фотографувати, а також вивішувати транспаранти.

Допуск простих людей на засідання - це не просто унікальний приклад прозорості та визнання за громадянином найвищих прав. Глядачі - це додаткові контролери, які фізично спостерігають за поведінкою політиків та можуть тим самим стримувати їх.

У парламенті глядачі ідуть на свій балкон тим же фойє, що і депутати. Тому виборець та його делегат до законодавчого органу зустрічаються і на прилеглій до сесійної зали території. Це – ще одна точка їх перетину – окрім постійної присутності депутата у своєму окрузі, де він має жити в час між сесійними засіданнями. Звичайно, депутат може поселитися будь-де хоче – але квартиру йому не будуть оплачувати з бюджету.

Правило поведінки звичайних громадян, які відвідують засідання парламенту 

Голосування

Голосування у Шотландському парламенті відбувається так само, як в Україні. Депутат повинен вставити свою індивідуальну картку в гніздо для голосування та натиснути "за", "проти" чи "утримався".

Але на цьому подібності закінчуються. В парламенті Шотландії не було жодного (!) разу, щоб депутат голосував за свого колегу. На картці для голосування депутата прямо вказано, що передавати її іншим людям – це злочин.


Побачивши відео з ютюб, як відбувається голосування в Україні, шотландські депутати були не просто вражені – вони декілька хвилин були переконані, що це розіграш – вистава у виконанні акторів.

"Якби в нас сталося щось подібне, це ввечері того ж дня стало би телешоу", - каже Джордж Рід, екс-спікер парламенту Шотландії, нещодавно посвячений у лицарі британською королевою. "За таку поведінку тебе просто викинуть із зали", - підтверджує нинішній депутат і міністр Шотландії в питанням парламенту Брюс Кроуфорд.

Окрім іншого менталітету депутатів, у роботі Шотландського парламенту є декілька технічних особливостей, які роблять його ефективно працюючим органом – і це цілком може взяти на озброєння Верховна Рада.

Перше – голосування відбувається раз на день. Тобто депутати мають прибути до зали близько п’ятої вечора, щоб здійснити волевиявлення. Протягом дня зал напівпорожній. Єдине засідання, де мають бути присутні всі депутати – це щотижневий звіт прем’єр-міністра, протягом якого йому ставлять запитання.

Друге – рішення в парламенті приймаються більшістю від присутніх депутатів. Тобто на голосуванні не повинні бути всі 129 членів парламенту Шотландії. І якщо їх буде лише 19, то для прийняття рішення достатньо десять голосів.

Така система самодисциплінує депутатів. Адже якщо депутат правлячої партії пропустить засідання, є ризик, що опозиціонери, прийшовши в повному складі, не дозволять фракції влади сформувати більшість для потрібного рішення.

Таким чином, над депутатом домінує не конституційний обов‘язок голосувати персонально – так, як в Україні, де ігнорування цього пункту Основного закону вже стало нормою. Депутат змушений ходити на засідання з прагматичних міркувань – інакше потрібний твоїй партії закон просто не пройде.

І ще одне спостереження – в залі засідань Шотландського парламенту немає wi-fi. Таким чином, ніщо не відволікає депутата від його прямих обов'язків.

Соціальний пакет депутата

Депутат Шотландського парламенту отримує зарплату в розмірі 56 тисяч фунтів на рік. Це – менше 5 тисяч фунтів на місяць. Якщо перевести в українські гроші, щомісячна платня депутата в Шотландії становить 57 тисяч 867 гривень за офіційним курсом Нацбанку (1 фунт = 12,4 гривні).

57 тисяч 867 гривень – це величезна зарплата за мірками України. Але якщо співставити з базовим показником економічного розвитку – ВВП на душу населення – то виходить, що шотландський депутат заробляє на рівні економічного розвитку своєї держави.

Зарплата депутата в Україні – це 15 тисяч гривень на місяць плюс 35 тисяч відпускних. Ці доходи неспівмірні з ВВП держави, яка найняла обранців на роботу.

Країна
Річна зарплата депутата
ВВП на душу населення
Річні виплати на потреби депутата
Шотландія
694 тисячі гривень(56 тисяч фунтів)
329 тисяч гривень(41 186 доларів)
202 тисячі гривень (16,3 тисячі фунтів на рік)
Україна
215 тисяч гривень(180 тисяч річна зарплата плюс 35 тисяч відпускних)
24 тисячі гривень (3 тисячі доларів)
210 тисяч гривень(17 500 гривень щомісяця)

Таким чином, зарплата шотландського депутата лише вдвічі вище показника ВВП на душу населення в Шотландії.

Тоді як український депутат отримує в дев’ять (!) разів більше, ніж ВВП на душу населення в Україні.

Депутати подорожують в межах Шотландії за гроші бюджету. Тільки, на відміну від України, всі видатки, які покриваються за рахунок платників податків, мають бути обґрунтовані виключно службовими потребами.

В Україні ж депутат Верховної Ради може взяти квиток на будь-який літак та скористатися ним з будь-якою метою. Він - неконтрольований.

Окрім зарплати, бюджет Шотландії виділяє депутату 16,3 тисячі фунтів на рік (202 тисячі гривень) для потреб свого офісу в окрузі, оплати комунальних послуг приймальні, канцелярських виробів. За всі ці витрати депутат змушений звітувати.

І видатки депутатів у приймальні покриваються лише за наявності обґрунтування. Розмір грошей, отриманих шотландськими депутатами як компенсація, публікується на сайті – з детальним розписом, за що саме було виплачено цю суму.

Це правило стосується всіх депутатів включно з прем’єр-міністром Шотландії Алексом Салмондом, на сторінці якого можна побачити звіт про 4 фунти 23 пенси на миття вікон.


В Україні на подібні потреби депутат отримує 17 500 гривень щомісяця – тобто 210 тисяч гривень на рік. Це виплати за так зване "виконання депутатських функцій". Мало того, що український депутат отримує на ці потреби більше (!), ніж шотландський. Головна проблема в тому, що про витрачання цих грошей український нікому (!) не звітує.

Елен Форсон – помічник депутата Шотландського парламенту Кейта Брауна, який обіймає посаду міністра у справах транспорту, домоволодінь та ветеранів Шотландії.

Вона показує кабінет міністра-депутата в його виборчому окрузі в містечку Аллоа – це кімната площею 10 квадратних метрів. Скромність обстановки вражає. Це – не декорації. Оскільки Кейт Браун обраний від округу, він має щотижня працювати на території свого мандату. Інакше його просто не переоберуть.


Помічниця депутата розповідає взагалі вражаючі речі: в разі, якщо депутат-міністр подзвонить зі службового мобільного своїй дружині, він має відняти вартість розмови із загального рахунку.

Помічники депутата

Для утримання своїх помічників депутат у Шотландії має 59,5 тисяч фунтів на рік (738 тисяч гривень). Українському депутату для тих же помічників належить 240 тисяч гривень на рік.

Тобто в Шотландії депутат на потреби помічників має втроє більшу суму, ніж в Україні. Тоді як рівень життя на цих територіях – ВВП на душу населення - різниться майже в 14 разів.

При цьому неможливо на цю посаду влаштувати свою коханку – чи кухарку, як зробив Віктор Янукович. Про появу вакансії помічника депутата в Шотландії має бути опубліковано повідомлення в пресі, після чого повинен відбутися відкритий конкурс на заміщення посади. В Україні – як в задзеркаллі. Апарат Верховної Ради відмовляється надавати навіть перелік консультантів депутатів.

Також депутати в Шотландії – і, відповідно, члени уряду – мають публікувати декларацію інтересів - тобто повідомляти, в якій діяльності вони ще заангажовані, та інформувати про отримані подарунки. Знову ж таки, це одне правило для всіх. І шотландський прем’єр так само мав відзвітував про отриману в подарунок ручку Mont Blanc від керівництва аеропорту Глазго та дві пляшки шампанського від трикратного переможця гонок Формула-1 Джекі Стюарта.

Натомість в Україні – паралельна реальність: неможливо домогтися від депутатів та апарату Верховної Ради їхні декларації про доходи.

Звичайно, в Шотландії є дикістю такі атрибути української влади, як охорона, службова машина, державна дача та перекриття доріг.

Депутати не забезпечуються житлом в Единбурзі. Вважається, що вони мають жити в своїх округах – разом зі своїми виборцями. І єдиний привілей, яка їм надається – це можливість провести ніч у готелі під час сесійних засідань. Ця цифра теж відображується у звітах на сайті парламенту Шотландії. Житло в столиці може орендуватися лише тим депутатам, які мешкають надто далеко – наприклад, на островах.

В Україні ж готель для депутатів орендується на всі п’ять років – незалежно від того, є квартира в народного захисника чи немає.

Нинішній спікер Шотландського парламенту Тріша Марвік є поганим прикладом для Володимира Литвина. Вона розповіла, що не має жодного охоронця та навіть службового автомобіля. Так само в неї немає державної дачі. Більше того, за її словами, охоронців немає навіть у керівника шотландського уряду Алекса Салмонда.

Так само не мав жодних подібних привілеїв і попередній спікер парламенту Шотландії Джордж Рід. "У дні сесійних засідань я просто жив у готелі, після чого повертався до свого будинку в місті Alloa", - розповідає Джордж Рід.

Така прискіпливість – це результат скандалу кількарічної давнини з видатками депутатів британського парламенту. Громадяни королівства не пробачили марнотратства своїх підданих – на останніх виборах склад Палати общин Великої Британії змінився на половину.

Шотландське "Межигір’я"

Перший міністр Шотландії Алекс Салмонд – найвища посадова особа цієї наполовину незалежної держави, який управляє економікою об’ємом 130 мільярдів фунтів (понад трильйон гривень).

На час роботи на чолі уряду він забезпечується резиденцією в Единбурзі. Це – Bute House. Керівник уряду тут живе та одночасно працює – він проводить тут щотижневі засідання уряду, тут відбуваються прес-конференції, тут він також приймає іноземних гостей.


Екскурсію будівлею проводить Брюс Кроуфорд, міністр Шотландії у справах парламенту та депутат самого Шотландського парламенту. Його зарплата складає 96 тисяч фунтів на рік – але він має подвійний мандат. Найвища зарплата серед чиновників – у керівника уряду, понад 130 тисяч фунтів на рік.

Історія цієї будівлі може викликати підозри у Віктора Януковича. Мало того, що попередні прем’єр-міністри Шотландії не намагалися приватизувати резиденцію та прихопити її з собою після відставки. Сама резиденція є... подарунком народу Шотландії від маркіза Джона Крічтон-Стюарта, який помер в середині 20 століття. 

Єдине, чим може сподобатися політична система Шотландії Партії регіонів – це тим, що опозиція там не має закріплених прав – як і в Верховній Раді. Але там контрольна функція за владою компенсується гіпер-активним суспільством. Крім того, раз на тиждень керівник уряду має приходити до парламенту для публічного звіту під градом запитань від опозиції.

Відсутність посад у опонентів не означає їх ігнорування. Після звинувачень депутата від опозиції Пола Мартіна шотландський прем’єр Алекс Салмонд мав виправдовуватися за те, що приймав у резиденції Bute House переможця лотереї, який погодився пожертвувати 1 мільйон з 161 мільйона, виграного ним – ні, не урядовцю, а на кампанію з підтримки незалежності Шотландії.

Дійшло до того, що керівник шотландського уряду пояснив, що чай і бісквіт, яким він пригощав щасливого гравця в лотерею, були з його особистих запасів.

Чи можливо уявити, що колись і в Україні влада була настільки підконтрольною? Насправді, відповідь на це питання залежить не від політиків – вона залежить від самих громадян.


Матеріал підготовлено в рамках участі автора в John Smith Fellowship, організованого Фондом пам’яті колишнього лідера Лейбористської партії Великої Британії Джона Сміта


Немає коментарів:

Дописати коментар