-->

30.07.12

Пільги для дітей шахтарів - популізм з небезпечними наслідками?

Пільги для дітей шахтарів порушують право рівності при вступі до вишів і навіть можуть викликати неприязнь до цієї категорії суспільства, заявляють експерти.

Вступна кампанія у розпалі: у абітурієнтів гаряча пора - визначитися та вступити до омріяного вузу. Дітям шахтарів, яким виповнилося 18, цього року значно легше: вони можуть вступати до інститутів та університетів поза конкурсом.


Передвиборчий популізм

Відповідний закон, який на початку липня ухвалила Верховна Рада, терміново підписав президент Віктор Янукович. Головною передумовою пільгового вступу до вищих та професійно-технічних навчальних закладів, згідно зі змінами, внесеними до закону "Про підвищення престижності шахтарської праці", є професія батьків. Якщо вони - шахтарі і пропрацювали під землею не менше 15 років, то їхні діти-абітурієнти вступають до обраного ними ВНЗ без проблем. Подібну преференцію раніше мали лише діти, батьки яких загинули у шахті. «Діти шахтарів – це дуже широка категорія абітурієнтів. Фактично влада дає хабар своєму виборцеві напередодні виборів», - прокоментувала Deutsche Welle екс-начальник Головного управління освіти і науки Києва Лілія Гриневич.

Як відомо, нинішній президент України Віктор Янукович сам походить з шахтарського регіону. Саме Донецька область найбільше підтримала його на минулих президентських виборах. Опозиція критикує таку соціальну ініціативу влади, переконуючи, що це «чистої води популізм». «Подумаймо, чим цей популізм обернеться? Коли до вузів дітей набиратимуть не за знаннями, а поза конкурсом, залежно від професіі, стажу, чи інвалідності батьків?» - обурюється депутат від фракції «НУ-НС» Анатолій Гриценко.

Пільга є, можливості скористатися немає

Однак чи зможуть самі діти скористатися пільгою, яку отримали через професію своїх батьків? Адже з усіх бюджетних місць тільки 25% виділяється на пільговиків. І на ці місця, як і раніше, претендують сироти, діти-інваліди, діти-чорнобильці. Тобто конкуренція за пільгові місця зросте в рази, наголошує Лілія Гриневич: «Це наче подачка, якою скористатися буде дуже важко. Влада обманює цих дітей».

Дотримання прав одних за рахунок інших


Правозахисник, координатор освітньої програми "Розуміємо права людини" Сергій Буров переконаний, що таке розшарування суспільства на тих, хто отримує і не отримує пільги, призведе до ще більшого розколу. «Про такі поблажки незручно говорити, адже шахтарі дійсно важко працюють. Тому люди будуть просто тихо ненавидіти одне одного», - каже Буров. За його словами, цей закон порушує принцип рівності доступу до вищої освіти. «Чому такі преференції мають діти шахтарів, а не пожежників чи міліціонерів, у яких теж робота не з легких?» - запитує правозахисник. Він впевнений, що тепер діти, батьки яких мають інші небезпечні професії, можуть у суді добитися пільг на навчання.

При цьому експерти зазначають, що надання адресної фінансової допомоги у вигляді освітніх грантів могло б вирішити ситуацію. Таку допомогу могли б отримувати і діти інших категорій населення, які мають обмежений доступ до вищої освіти. Освітяни наголошують, що тоді б і виші конкурували між собою за тих, хто має гранти, і принцип рівності не порушувався б.

Немає коментарів:

Дописати коментар