-->

22.03.14

Паспортна проблема у Криму. На роздуми дали три місяці

Вікторія Веселова
Сімферополь – В анексованому Росією Криму розпочався процес видачі російських паспортів. Першим серед місцевої еліти росіянином став «прем’єр» та «головнокомандувач» республіки Сергій Аксьонов. Готуються отримати російський паспорт голова Держради Республіки Крим Володимир Константинов та місцеві чиновники. Разом з тим, на півострові залишаються чимало жителів, котрі не готові розлучатися з українським громадянством і перебувають у серйозних роздумах, як же бути далі.

Видача російських паспортів кримчанам, згідно з федеральним конституційним законом Російської Федерації про прийняття до неї Криму та Севастополя, триватиме протягом трьох місяців. Цей документ був ратифікований 21 березня.

У паспортних столах Криму та Севастополя вже працюють представники міграційної служби Росії. Оприлюднений перелік документів, які необхідно надати для отримання паспорту громадянина Російської Федерації.

Це заява про видачу (заміну) паспорта за формою 1П, свідоцтво про народження (оригінал та копію), 2-3 особисті фотографії, національний паспорт громадянина України (оригінал та копію), держмито у сумі 200 російських рублів (50 гривень).

Одруженим чи розлученим ще треба додати свідоцтво про шлюб та його розірвання (оригінали та копії).

Для оформлення російського громадянства дітей до 18 років треба надати ті ж самі документи і сплатити таку ж суму.

Зазначимо, що раніше місцеві чиновники обіцяли кримчанам безкоштовні паспорти. Наразі ж питання з їхньою оплатою залишається спірним. Незважаючи на наявність відповідного пункту в оголошеннях паспортних відомств, у «кримській міліції» також запевняють, що усі паспорти повинні видаватися безкоштовно.

«Якщо ви зіткнулися з фактами стягнення платні за отримання паспорта громадянина Російської Федерації, звертайтеся у чергову частину міліції чи дзвоніть за телефоном 102 для негайного реагування», – зазначають у «МВС Криму».

Кримський українець чи росіянин?

Разом з тим у Криму залишаються і ті, хто вагається, чи ставати їм повноправними громадянами Росії?

Насамперед через те, що в такому разі вони ризикуватимуть втратити громадянство України. Юристи та правозахисники звертають увагу на розбіжності у законодавстві України та Росії щодо громадянства. Остання має інститут подвійного громадянства, а Україна – ні.

«Нюанс у тому, що в Україні немає подвійного громадянства. То ж ті, хто захоче одночасно «посидіти на двох стільцях», ризикують автоматично втратити громадянство України. Тобто набувши російський паспорт, вони вже не зможуть вважатися громадянами України і користуватися на її території своїми повноцінними правами», – припускає юрист Інституту розвитку регіональної преси (Київ) Олександр Бурмагін.

Він звертає увагу на ст. 19 Закону України «Про громадянство України», яка регламентує, що добровільне придбання повнолітнім громадянином України громадянства іншої держави є підставою для втрати громадянства України.

Але варто звернути увагу на те, що є поняттям «добровільне придбання громадянства іншої держави».

Це саме та схема, за якою пропонують набути громадянство Росії кримчанам. Тобто, написати заяву, зібрати відповідні документи та отримати російський паспорт.

Громадянство під примусом в Україні не визнають

У той же час кримчанам, які хочуть зберегти українське громадянство, юристи радять у тому ж законі про громадянство України звернути увагу на випадки, за яких громадянство іншої державі не вважається отриманим добровільно.

У загальному переліку існує пункт, котрий якраз підходить під кримську ситуацію.

«Не вважаються добровільним набуттям іншого громадянства автоматичне набуття громадянином України, який досяг повноліття, іншого громадянства внаслідок застосування законодавства про громадянство іноземної держави, якщо такий громадянин України не отримав документ, що підтверджує наявність у нього громадянства іншої держави», – йдеться в законі.

Отже ті громадяни, котрі не бажають залишатися у Криму, можуть просто не отримувати російський паспорт. Не треба навіть писати заяву про відмову від нього.

Українське законодавство також не визнає добровільним прийняття громадянства Росії внаслідок обману, свідомого подання неправдивих відомостей або фальшивих документів.

Крім того, не вважається добровільним набуття громадянства іншої держави неповнолітніми дітьми, котрі набули громадянства України за народженням та водночас стали громадянами інших держав.

Це якраз стосуються неповнолітніх дітей кримчан, народжених в Україні, але для яких батьки зараз проситимуть російське громадянство.

У то же час у Державній міграційній службі України журналісту Радіо Свобода назвали поки що лише один спосіб для кримчан зберегти українське громадянство – не брати паспорт Російської Федерації.

«Оскільки в Україні немає інституту подвійного громадянства, людина, що набула громадянства іншої держави, не зможе вважатися громадянином України. Поки що це так. Але будемо спостерігати за новинами, можливо, можуть бути прийняті якісь додаткові акти, що врегулюють ці питання», – повідомили у Держміграційній службі.

На роздоріжжі кримчанам ще можна постояти три місяці. Потім щодо них автоматично увімкнеться термін дії санкцій російського законодавства про громадянство.
 

2 коментарі:

Сергей сказав...

Радио Свобода врет с времен СССР...такая судьба неудачников обслуживая интересы капитала США...
В Крыму кстати не требуются дополнительные документы.Я имею ввиду по чернобыльцам, афганцам, детям войны, инв. ВОВ. все выплаты будут идти в рублях, но по документах полученных в тех или иных структурах Украины.


Что касается паспортов мы решили успеем тем более, что время выше крыши.
На пенсии и выплаты уже написали заявления в рублях (минимальные пенсии в 1,8 раза выше украинских).
Курс гривня рубль для пенсий - 3,8 в Крыму.


А паспорт сдавать не обязательно по причине РФ разрешает иметь два паспорта. Только мы решили иметь основным (граждане РФ) паспорт России. Хотя мое мнение выкинуть хохляцкий паспорт и забыть его как страшный сон с бюрократией и врунами той и этой властью Украины.

Иван сказав...

http://www.youtube.com/watch?v=6E_Tx1ZtxnQ

Обращение Юго-Востока

Дописати коментар