-->

26.06.14

У Білому озері впіймав радіоактивну щуку

Рибалка з Кузнецовська вирішив перевірити на вміст радіонуклідів щуку, яку впіймав у Білому озері. Результати перевірки ошелешили не тільки рибалку, а й працівників санепідемслужби у Володимирці. Вміст цезію-137 у рибині перевищував норму у 72 рази! Щоправда, деякі фахівці засумнівались у достовірності таких результатів.

Василь Степанчук, начальник Кузнецовського міськрайонного управління санепідемслужби:

— Зазвичай, вся риба, впіймана у водоймах на території чорнобильської зони, радіаційна. Але вміст радіонуклідів досі у ній перевищував норму лише у 10-20 разів. Тож такий високий вміст цезію, як у щуці, ми зафіксували вперше. Та й для щуки це дивно, бо вона мешкає близько до поверхні води. Адже переважно накопичує найбільше радіонуклідів риба, яка мешкає на дні: вугри, соми. Хочемо порівняти ці результати з дослідженням на вміст радіонуклідів інших видів риби Білого озера та риби з інших водойм чорнобильської зони.


Що стосується води Білого озера, то купатися у ній безпечно. Ми брали проби води на дослідження, і перевищення норм вмісту радіації у ній не виявили. Адже, на відміну від риби, вода не має здатності накопичувати радіонукліди.

Ганна Блонська, завідувач радіологічного відділу Рівненської регіональної державної лабораторії ветмедицини:

— Можливо, такий результат обстеження зумовлений помилкою чи несправністю приладу для вимірювання вмісту цезію-137. Я казала фахівцям з Володимирця, щоб повторно провели дослідження. Адже з періоду аварії на ЧАЕС жодного разу ми не фіксували перевищень вмісту радіації в рибі з радіаційно забрудених районів. Допустима норма цезію у рибі — 150 Бк. Найбільший його вміст — 100 Бк, ми фіксували 15 років тому у рибі з водойми Ніколаєве Голлє Дубровицького району. Хоч нам привозили на дослідження рибу і з озера Нобель Зарічненського району, і з інших радіаційно забруднених районів. Щоправда, з Білого озера рибу досліджувати не доводилося.

Я б не здивувалася перевищенню вмісту радіації у ягодах чи грибах. Воно трапляється, зокрема у тих ягодах та грибах, які зібрані біля кількох найбільш забруднених радіацією сіл у Зарічненському, Дубровицькому чи Рокитнівському районах.

Щодо риби, якою торгують на ринках, то ми перевіряємо на вміст цезію і стронцію ту, яку нам надає її виробник чи постачальник. Також досліджуємо пресерви, оселедці. Партії риби, яку привозять на продаж, перевіряють на вміст радіації і на ринках. А в супермаркетах є свої ветлабораторії. Вони надають нам на дослідження зразки риби раз у квартал. І перевищень допустимих доз жодного разу зафіксовано не було.

Якщо споживач хоче куплену рибу перевірити на вміст радіації, може звернутися до нас в лабораторію на вулиці Макарова, 12. Ми це зробимо безоплатно, якщо людині не потрібно письмового висновку про результати дослідження. З таким висновком їй доведеться заплатити близько 100 гривень.

Ігор Гущук, заступник начальника Головного управління Держсанепідслужби у Рівненській області:

— Перевищення допустимого вмісту цезію у 72 рази — це, вочевидь, технічна помилка. Адже за 25 років моєї роботи таких результатів дослідження риби ні разу не було. Перевищення вмісту радіації у рибі з водойм радіаційно забруднених районів подекуди зустрічалися, але вони були незначні. Окрім цього, щуку на обстеження принесла приватна особа. І ніяких доказів того, що вона була впіймана саме у Білому озері, нема. Сьогодні нам привезуть на дослідження іншу рибу, впійману у Білому озері. Її перевірять у нашій лабораторії у Рівному, а також у Кузнецовську. Тоді будемо мати реальну картину.

Мирослава ШЕРШЕНЬ.

P.S.: У середу стали відомі уточнені результати вимірювання — підтвердилось, що щука була радіаційно забруднена, але вміст цезію перевищував допустиму норму у 2,5 раза.

Немає коментарів:

Дописати коментар