-->

14.11.14

Прокуратура відстоює повернення «чорнобильцям» квартир, незаконно проданих «Житомирбудзамовником»

Органи прокуратури, в інтересах держави в особі забудовника - Департаменту праці та соціального захисту населення облдержадміністрації, у судовому порядку відстоюють повернення незаконно відчужених квартир, призначених для громадян, постраждалих від Чорнобильської катастрофи, на спорудження яких з бюджету виділено маже 3 млн грн.

У ході перевірки щодо законності відчуження квартир у будинку №21, що по вул. Народицькій у м. Житомирі, встановлено, що у грудні 2004 року між Житомирським міжгосподарським об'єднанням з капітального будівництва (пайовик) та КП «Житомирбудзамовник» (виконавець) укладено договір про пайову участь у будівництві житла для громадян, постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи у зазначеному будинку. На виконання угоди комунальному підприємству із державного бюджету перераховано 2 950 885 гривень. 

Забудовник - Головне управлінням праці та соціального захисту населення облдержадміністрації і замовник - обласне міжгосподарське об'єднання з капітального будівництва у грудні 2004 року уклали з підрядником - КП «Житомирбудзамовник» угоду про дольову участь у фінансуванні житла. 

Відповідно до угоди, замовник і підрядник зобов'язуються за рахунок коштів забудовника побудувати 2587,41 кв м загальної площі житла та передати його забудовнику після введення будинку в експлуатацію.

У подальшому, розпорядженням голови Житомирської облдержадміністрації, Головне управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації (забудовника) зобов'язано передати відповідні матеріально-технічні засоби Управлінню з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи облдержадміністрації (далі - Управління). Таким чином, прав забудовника набуло Управління. 

Однак, після здачі у 2008 році об’єкта в експлуатацію, між забудовником та замовником з одного боку, і КП «Житомирбудзамовник» з іншого, виник спір щодо площі житла, яке мало бути передано на виконання угоди. 

Оскільки збудоване державним коштом житло призначено для сімей, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, на захист інтересів держави, прокуратурою області подано позов з вимогою зобов’язати «Житомирбудзамовник» передати Управлінню 1078,42 кв м загальної площі квартир у спорудженому будинку, який господарським судом області у червні 2010 року задоволено. 

На виконання судового рішення, комунальне підприємство одноосібно визначило 10 трикімнатних квартир загальною площею 691,8 кв м для передачі Управлінню. 

Проте, приймання-передача квартир не відбулася, а рішення господарського суду Житомирської області не виконано по даний час.

Натомість «Житомирбудзамовник», керуючись незаконним рішенням Богунського районного суду м. Житомира про безпідставне визнання за ним права власності на 10 квартир, розпочало відчуження спірного житла стороннім особам. 

За апеляційною скаргою прокуратури м.Житомира, постановою апеляційного суду Житомирської області скасовано рішення Богунського районного суду м. Житомира щодо визнання за КП «Житомирбудзамовник» права власності на зазначені квартири. 

Окрім того, у лютому 2012 року порушено кримінальну справу за ч.2 ст.364 КК України за фактом зловживання службовими особами КП «Житомирбудзамовник» службовим становищем, що призвело до тяжких наслідків, яка наразі перебуває на розгляді у суді.

Зважаючи на такі обставини, КП «Житомирбудзамовник» не мав права укладати з фізичними особами договори купівлі-продажу спірних квартир. 

У подальшому, у липні 2012 року, прокурором м. Житомира пред’явлено позови в інтересах держави в особі Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, в особі Управління до КП «Житомирбудзамовник» та фізичних осіб, яким неправомірно продано квартири, про визнання договорів купівлі-продажу квартир недійсними та витребування майна з чужого незаконного володіння.

Доцільно зауважити, що питання виселення теперішніх мешканців із спірних квартир прокурором не ініціювалося.

Під час судового розгляду справ, відповідно до розпоряджень голови Житомирської облдержадміністрації, назву Управління змінено на Департамент цивільного захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, а функції з виконання державних програм із забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, передано Департаменту праці та соціального захисту населення облдержадміністрації. Саме тому цей Департамент, за ухвалами суду, як правонаступник, виступає позивачем у справах.

Позовні вимоги прокуратури про повернення незаконно проданих квартир, призначених для громадян, постраждалих від Чорнобильської катастрофи, неодноразово розглядалися судами різних інстанцій. Окремі з них перебувають у провадженні Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, інші – на розгляді в суді першої інстанції. 

Відтак, прокуратура на законних підставах відстоює повернення соціально незахищеній категорії громадян, постраждалих від Чорнобильської катастрофи квартир, збудованих за державні кошти та незаконно проданих «Житомирбудзамовником».

Прес-служба прокуратури Житомирської області 

Немає коментарів:

Дописати коментар