-->

22.03.20

Нове сховище, яке збудували у Чорнобилі американці, готують до «гарячих» випробувань

У Чорнобилі готуються до «гарячих» випробувань та введення в експлуатацію нового сховища для відпрацьованого ядерного палива. Об’єкт призначено виключно для палива Чорнобильської АЕС. Сховище збудувала американська компанія Holtec International.

З даху нового сховища, яке збудувала Holtec International, станцію видно як на долоні. Зруйнований четвертий блок накритий саркофагом. Видно і решту енергоблоків, які продовжували працювати ще довгі роки після аварії.

За весь час експлуатації ЧАЕС – після запуску в сімдесяті і аж до остаточної зупинки у 2000-у – тут накопичилось багато відпрацьованого ядерного пального. Понад 20 тисяч тепловидільних збірок з урановими елементами. Це паливо і досі тут. Мокне під водою у басейні старого пристанційного сховища (СВЯП-1).

Тепер замість старого, запрацює нове, надійніше – сухого типу зберігання (СВЯП-2).

«Воно будується на 100 років аби безпечно зберігати паливо», – розповідає заступник головного інженера з експлуатації сховища Володимир Пєсков.

На початку цього року Holtec International передала новозбудований об’єкт Чорнобильській станції. «Холодні» випробування – на імітаторах – завершилися минулої осені; цієї весни стартують «гарячі» – з реальним пальним, яке почнуть перевозити зі старого сховища на нове.

Володимир Пєсков пояснює «Голосу Америки», як усе відбуватиметься. Доправлений небезпечний вантаж спочатку потраплятиме на установку, де паливо готуватимуть до зберігання.

Вагон заженуть всередину і краном піднімуть ядерне паливо в так звану «гарячу камеру». Там паливну збірку розріжуть, вкладуть у паливний патрон, а патрон у двостінний контейнер. За принципом «голка в яйці, яйце у качці, качка у скрині».

Ми всередині «гарячої камери». Поки тут іще можуть перебувати люди. Але скоро сталеві двері замкнуть, і управління відбуватиметься дистанційно. Коли камера запрацює, рівень радіації всередині сягатиме смертельних 600 рентгенів на годину.

Компанія Holtec, яка звела об'єкт, зараз бере участь у комплексних випробуваннях та підготовці до експлуатації. Американський інженер Майкл Пенс провів тут у Чорнобилі два з половиною роки: допомагав встановлювати і тестувати обладнання, проводив тренінги для персоналу.

«Ми абсолютно переконані, що сховище цілком безпечне і до експлуатації готове», – сказав Пенс «Голосу Америки». Він додав: «Ми застосували тут ту саму технологію, яку використовуємо у Сполучених Штатах. Насправді ми навіть посилили безпеку завдяки подвійній стінці контейнерів. У США вони одностінні, а тут двостінні».

«Цей об’єкт - моя радість і гордість. Я задоволений побудованим і не можу дочекатись, щоб побачити, як його введуть в експлуатацію», – усміхається представник компанії Holtec.

Побувавши в «гарячій камері», відпрацьоване ядерне пальне готове до зберігання. Далі його транспортуватимуть до бетонних блоків, що розташовані тут же, на території сховища. Зараз ці бетонні модулі порожні. Але все готово для того, щоб їх почали заповнювати сталевими контейнерами з чорнобильським пальним.

На те, щоб перевезти і зашити в бетон усе відпрацьоване пальне ЧАЕС, знадобиться від 8 до 10 років. Тоді вже зітхнемо з полегшенням: безпечне зберігання на наступне сторіччя гарантоване.

Крім сховища для Чорнобильської станції, Holtec зводить тут у зоні ще один об’єкт – Централізоване сховище (ЦСВЯП). Воно призначене для пального з трьох інших українських атомних станцій – Рівненської, Хмельницької, Південноукраїнської. Будівництво почали наприкінці 2017-го; основні будівельні роботи уже завершені.

Власні сховища, кажуть експерти, Україні вкрай необхідні. Це енергетична незалежність. А ще економія мільярдів гривень з бюджету. Шалені гроші, які Україна, за послуги зберігання, роками платила Росії.

Дивіться також: У Чорнобилі готуються до «гарячих» випробувань і введення в експлуатацію нового сховища. Відео


https://ukrainian.voanews.com

Приєднуйся у Viber, та Telegram до Я чернобылец

Немає коментарів:

Дописати коментар