-->

30.04.22

Акція "Чорнобиль 0/36", 26.04.2022

Кожного року 26 квітня в Україні ми згадуємо трагедію, яка відбулася в цей день в 1986 році. 
 
З цього дня почався відлік нової історії людства. Багато років поспіль у цю ніч люди у всьому світі запалюють свічки за кількістю років, що минули після аварії. Полум’я свічки відсилає до символу Прип’яті – Прометея, який приніс людству вогонь. І, подібно Прометею, ті, хто тримає в серці Чорнобиль, залишають пам’ять про нього живою. 
 
Вже декілька років поспіль ми запалювали свічки на центральній площі у Прип’яті. Цього року, все інакше. 
 
Дуже багато людей називають війною події 1986-го. Війною з невидимим, але підступним ворогом — радіацією. У 2022-му в Чорнобильську зону прийшов ворог видимий, осяжний, такий, що приніс метафізичний Чорнобиль на всю країну. 
 
Зона напівзнищена, результати роботи десятків тисяч людей буквально розчавлені та викинуті на смітник. Це зробили росіяни — і точно серед них є нащадки тих, хто брав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС. На цей момент, під окупацією залишається і Запорізька АЕС, по будівлях якої стріляли з танків. 
 
 
Додання одної свічки щороку символізувало те, що ще один рік осмислення пройдено. Але схоже, критично багато людей не зробили висновків з катастрофи 1986 року. Тому цього року відлік має початися з нуля. 
 
В ніч на 26 квітня ми запалили не 36 свічок, а тільки одну. 
 
Це «окопна» свічка, консервна бляшанка зі скрученим картоном, залита парафіном. Новий відлік почнеться з визначеної точки – з року, коли дві тоталітарні системи, комунізм та рашизм, зійшлися в символізмі одного й того самого місця. Прип’яті. 
 
Цієї ночі, ми всі будемо знати, що починається новий відлік нашої роботи з пам’яттю, новий відлік будування майбутнього. 
 
Майбутнього, у якому не буде мертвих міст.

Немає коментарів:

Дописати коментар