-->

09.07.23

Хто і як може отримати пільги та субсидії на комірне цьогоріч: інтерв’ю з керівницею київського Пенсійного фонду

Видання «Вечірній Київ» детально розповідало про те, які зміни відбулись у пенсійному забезпеченні у 2023 році. Сьогодні чимало питань від громадян стосовно нових послуг, які нині надає ПФУ.

Журналістка «Вечірнього Києва» поспілкувалась з керівницею Головного управління Пенсійного Фонду України в місті Києві, Ларисою Вікторівною Дзядевич.

— Пані Ларисо, Головне управління Пенсійного фонду з 1 січня поточного року виконує функції з нарахування та виплат пільг та субсидій на житлово-комунальні послуги. З якими питаннями частіше за все звертаються громадяни у відділи обслуговування громадян?

— В групу найпоширеніших входять питання про перелік документів, необхідних для отримання субсидії, а також про терміни призначення та розмір субсидії.

— На який період призначаються житлові субсидії?

— Житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирного будинку призначається з місяця звернення за ії призначенням і розраховується:

— на неопалювальний сезон — з 1 травня по 30 вересня;

— на опалювальний сезон — з 1жовтня по 30 квітня.

А житлова субсидія на оплату комунальних послуг з постачання теплової енергії, постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії для централізованого, автономного та індивідуального опалення в опалювальний сезон розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно.

Зауважу, що для внутрішньо переміщених осіб житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг призначається за наявності довідки внутрішньо переміщеної особи.Головне управління 

— Якими документами підтверджується фактичне непроживання осіб за місцем своєї реєстрації?

— Таким документом є акт обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи, який має бути складений посадовими особами Управління праці та соціального захисту населення, що уповноважені на його складання.

Також відповідними документами можуть бути: договір оренди житла в іншому місці, довідки, що підтверджують місце перебування особи на території іншого міста чи села у зв’язку з роботою, лікуванням, навчанням, довготривалим відрядженням, або ж відбуванням покарання.

А також підтвердити фактичне не проживання можливо за допомогою легалізованих в Україні документів про набуття страхового стажу в іншій країні.

— Чи є необхідність звертатися за призначенням житлової субсидії після закінчення строку отримання субсидії на наступний період?

— Органи Пенсійного фонду України самостійно здійснять призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію.

Але, зауважте, що йдеться про всі господарства, крім тих, у складі яких є внутрішньо переміщені особи, або у складі яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих.

Також особам, які орендують житло, або звертаються за призначенням субсидій на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого палива — їм житлова субсидія призначається за особистим зверненням. 

— А чи має право на призначення субсидії особа, яка мала доходи та сплачувала єдиний соціальний внесок протягом періоду, за який враховуються доходи, але на момент звернення ця людина не працює?

— Так, така особа має право.

— Чи призначається субсидія, якщо не весь період, за який враховуються доходи, громадянин, або громадянка були студентами, наприклад?

— Призначається. Й при цьому в розрахунок сукупного доходу включаються фактично отримані суми стипендії та дохід в розмірі одного прожиткового мінімуму для працездатних осіб за ті місяці, в яких не нараховувалася стипендія.

— До «Вечірнього Києва» надходить чимало запитань щодо пільг, які надаються на оплату послуг ЖКГ. Відомо, що з нинішнього року вони надаються виключно у грошовій формі саме органами Пенсійного фонду України. На які житлово-комунальні послуги вони призначаються?

— Пільги на житлово-комунальні послуги надаються на електропостачання, газопостачання, централізоване та індивідуальне опалення (теплопостачання), централізоване холодне та гаряче водопостачання, централізоване водовідведення.

Також до них підпадає послуга з управління багатоквартирним будинком, витрати на управління багатоквартирним будинком. А також вивезення побутового сміття та рідких нечистот (в тому числі транспортування, розподіл та постачання), централізоване опалення, вивезення побутових відходів).

— Які категорії громадян мають право на пільги з урахуванням сукупного доходу?

— Згідно чинного законодавства, право на пільги з урахування сукупного доходу сім’ї пільговика, мають учасники війни, особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною. Це і дружини (чоловіки) померлого громадянина, смерть якого пов’язана з Чорнобильською катастрофою 3 категорії.

— Багатодітні сім’ї також?

— Так, і багатодітні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, прийомні сім’ї, сім’ї опікуна (піклувальника), в яких проживає троє та більше дітей і діти війни.

— А чи є люди, які мають право на пільги без врахування доходів?

— На пільги без урахування сукупного доходу сім’ї пільговика можуть розраховувати особи, які стали інвалідами внаслідок війни, учасники бойових дій. До них відносяться члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни та постраждалі учасники Революції Гідності.

У цьому переліку є й учасники ліквідації наслідків та потерпілі внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1,2 категорій. Дружини чи чоловіки тих, хто помер через катастрофу на ЧАЕС.

Перелік чималий: тут і ветерани військової служби, органів внутрішніх справ, Національної поліції та інших силових структур, їх дружини й чоловіки. Особи з інвалідністю внаслідок військової служби та члени сім’ї загиблих чи померлих військовослужбовців.

— В який формі виплачують пільги?

— З початку 2023 року зміни, що набули чинності, стосуватимуться пільговиків, які минулого року отримували пільги у грошовій безготівковій формі.

Раніше кошти надходили на обліковий запис в АТ «Ощадбанк», звідки спрямовувалися надавачам житлово-комунальних послуг. А тепер виплата пільг на оплату житлово-комунальних послуг здійснюватиметься у грошовій готівковій формі — кошти перераховуватиме Пенсійний фонд України. Якщо нарахування здійснені в січні, виплата — у лютому і т.д.

Пенсіонерам, які до грудня 2022 року отримували пільги у грошовій безготівковій формі, виплата здійснюватиметься шляхом перерахування коштів на їх пенсійні рахунки в уповноважених банках або через відділення Укрпошти, де людина одержує пенсію.

Пільговикам, які не є пенсіонерами, кошти на виплату пільг перераховуються на їх поточні рахунки, відкриті ПФУ в Ощадбанку.

Про відкриття рахунку в банку органи Пенсійного фонду України інформують пільговика

— Що треба зробити, щоб одержати кошти з такого рахунку?

— Щоб одержати кошти з такого рахунку, потрібно особисто звернутися до Ощадбанку для укладення договору про відкриття банківського рахунку.

Якщо ж пільговик бажає отримувати кошти на рахунок в іншому банку або через відділення Укрпошти, він має звернутися з відповідною заявою до органу ПФУ.

До слова, пільговики, які отримують пільгу у грошовій готівковій формі, зобов’язані самостійно сплачувати щомісяця вартість фактично спожитої послуги. Це означає, що АТ «Ощадбанк» більше не адмініструватиме розрахунки пільговика з надавачами житлово-комунальних послуг, як це було при наданні пільги у грошовій безготівковій формі.

Які документи та куди необхідно надати для оформлення пільги?

— Для оформлення пільги необхідно мати наступні документи:

1) оригінал документа, що підтверджує право на пільгу;

2) оригінал паспорта пільговика та членів його родини, на яких поширюється пільга, або документа, що його замінює (стор. 1,2 та усі сторінки щодо реєстрації місця проживання та зняття з реєстрації);

3) оригінал про присвоєння ідентифікаційного коду пільговика;

4) довідка про склад сім’ї, у разі, коли пільга поширюється на членів сім’ї, зареєстрованих за адресою проживання пільговика;

5) документи, що підтверджують фактичне місце проживання (довідка ВПО або інший офіційний документ, що підтверджує фактичне місце проживання — довідка ОСББ, ЖБК, ЖЕК. Якщо ж їх немає, то треба акт обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання за формою, встановленою Мінсоцполітики, який складається посадовою особою виконавчого органу міської ради), у разі, коли пільгою користуються не за місцем реєстрації (прописки), а за адресою фактичного проживання;

6) оригінал свідоцтв про народження неповнолітніх членів родини, на яких поширюється пільга;

7) розрахунковий рахунок відкритий в уповноваженому банку.

Всі необхідні документи необхідно подавати особисто до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України, або через особистий кабінет на вебпорталі ПФУ.

— На яких членів сім’ї пільговика призначаються пільги?

— Це — дружина чи чоловік пільговика, а також — неповнолітні діти (до 18 років). Також неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства І та ІІ групи або особами з інвалідністю І групи. Під пільги підпадають і непрацездатні батьки, а також особа, яка перебуває під опікою або піклуванням пільговика та проживає разом з ним.

— Які доходи враховуються для призначення пільги?

— При розрахунку права на пільги до сукупного доходу сім’ї пільговика включаються нараховані пенсія, заробітна плата, грошове забезпечення, стипендія. А також — соціальна допомога (крім частини допомоги при народженні дитини та при усиновленні дитини, виплата яких здійснюється одноразово, допомоги на поховання, одноразової допомоги, яка надається відповідно до законодавства або за рішенням органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, організацій, незалежно від форм власності).

Врахують і доходи від підприємницької діяльності та допомогу по безробіттю та інші соціальні виплати.

— Як визначається право на пільги з урахуванням доходу, якщо особа працездатного віку, але доходи відсутні?

— Для працездатних осіб, у яких відсутні доходи до сукупного доходу за кожний місяць враховується дохід на рівні прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на відповідний місяць.

Наприклад, у 2023 році розмір прожиткового мінімуму для працездатних становить 2 тисячі 684 гривні.

Виключення становлять особи, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, вищих навчальних закладах та особи, які призвані на строкову службу.

— В яких випадках пільговикам необхідно звертатися до сервісних центрів Головного управління Пенсійного фонду України?

— В першу чергу, для отримання пільги на оплату житлово-комунальних послуг, до сервісних центрів Пенсійного фонду України звертаються особи, які вперше набули відповідний статус та мають право на пільги відповідно до діючих Законів України.

Також пільговик зобов’язаний повідомляти органи Пенсійного фонду України про зміну всіх обставин, які впливають на надання пільг. Наприклад: у разі зміни складу сім’ї пільговика, зміни адреси зареєстрованого місця проживання, у разі отримання пільги за фактичним місцем проживання, та про зміну фактичного місця проживання, зміни банківських реквізитів та інші.

— Чи треба пільговику особисто звертатися до органів Пенсійного фонду, чи існують інші способи подання документів для отримання пільг?

— Пільговики, або їх законні представники мають звернутися з відповідною заявою про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг до органів Пенсійного фонду України.

Заяви із необхідними документами можна подати не лише особисто до сервісних центрів Пенсійного фонду.

Їх також можна надати поштою або в електронній формі через офіційний вебсайт Мінсоцполітики та інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. А також можна скористатись мобільним додатком Пенсійного фонду України. Саме для цього працює вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України — www.portal.pfu.gov.ua.

— Дякую!

Видання «Вечірній київ» відстежує та інформує читачів про пенсії у воєнний час. Читайте матеірал про те, що нового відбулось цього року у роботі Пенсійного фонду Києва.

Ольга СКОТНІКОВА, Борис КОРПУСЕНКО, «Вечірній Київ»

Немає коментарів:

Дописати коментар