Для сотень тисяч українців, які в далекому 1986 році ризикували життям на проммайданчику Чорнобильської АЕС, питання справедливості соціальних гарантій та виплат залишається відкритим уже не один рік. Держава періодично намагається «оптимізувати» бюджет за рахунок обмежень соціального захисту. Проте останні новини з найвищих судових інстанцій дають вагому надію на відновлення справедливості.
15 травня 2026 року відбулося засідання Пленуму Верховного Суду України. Серед ключових питань порядку денного було ухвалено рішення, яке напряму стосується ліквідаторів та потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Верховний Суд офіційно звернувся до Конституційного Суду України (КСУ) з конституційним поданням, щоб захистити право чорнобильців на належний рівень пенсійного забезпечення.
Розбираємося детально, у чому суть проблеми та чому це важливо для кожного ліквідатора.
Суть спору: Кабмін проти Закону
Корінь проблеми сягає ще кінця 2014 року, коли було ухвалено сумнозвісний Закон № 76-VIII. Цим документом Верховна Рада внесла зміни до статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
- Як було за основним Законом? Розміри додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, та щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника через Чорнобильську катастрофу чітко прописувалися у відсотках від мінімальної пенсії чи прожиткового мінімуму безпосередньо у тексті Закону.
- Що змінилося? Депутати передали повноваження визначати ці розміри Кабінету Міністрів України. Кабмін, у свою чергу, видав Порядок № 1210, яким суттєво «урізав» виплати або зафіксував їх у твердих сумах, що не встигають за реальною інфляцією та ростом цін.
Суддя Верховного Суду Альберт Єзеров, який доповідав з цього питання на Пленумі, наголосив: передача таких повноважень уряду призвела до того, що Кабмін на власний розсуд встановив обмеження, які звужують зміст та обсяг існуючих прав чорнобильців.
Чому обмеження пенсій є незаконним?
Конституція України містить фундаментальну статтю 22, яка чітко вказує: при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Понад те, Конституційний Суд України раніше вже неодноразово наголошував у своїх рішеннях, що держава має особливий, імперативний обов'язок перед ліквідаторами. Соціальний захист людей, які рятували світ від ядерної загрози, є конституційним обов'язком держави, і цей захист не може залежати від поточної економічної ситуації чи бажання уряду зекономити бюджетні кошти.
По суті, Пленум Верховного Суду підтвердив: Кабмін не має права підміняти собою закон і встановлювати чорнобильцям виплати, менші за ті, які гарантує профільний «Чорнобильський» закон.
Що означає це звернення для звичайного ліквідатора?
- Офіційне визнання проблеми найвищим судом. Верховний Суд розглядає тисячі скарг від чорнобильців, які судяться з Пенсійним фондом за перерахунок пенсій. Те, що Пленум ВС вирішив звернутися до КСУ, означає, що судова влада бачить системне порушення прав громадян з боку уряду.
- Очікування рішення КСУ. Тепер м'яч на полі Конституційного Суду. Якщо КСУ визнає норми Закону № 76-VIII та відповідні обмеження Кабміну неконституційними, це закладе залізобетонний юридичний фундамент для автоматичного або судового перерахунку пенсій у повному обсязі — без урізань, коефіцієнтів та «стель».
- Зниження спротиву Пенсійного фонду. Позитивне рішення КСУ змусить органи ПФУ припинити тривалі судові тяганини та почне повертати практику нарахувань у законне русло.
Замість підсумку
Рішення Пленуму Верховного Суду від 15 травня 2026 року — це серйозний крок до відновлення справедливості. Воно демонструє, що попри роки, які минули з моменту трагедії, та попри складні умови воєнного стану в країні, правова спільнота не дозволить стерти соціальні зобов'язання перед героями-ліквідаторами.
Ми продовжуємо уважно стежити за рухом цього конституційного подання в КСУ та оперативно інформуватимемо вас про хід розгляду. Справедливим чорнобильським пенсіям — бути!
А що ви думаєте про поточний рівень виплат та постійні суди з ПФУ? Поділіться своєю історією у коментарях під публікацією.


7 коментарів:
Большое спасибо за информацию , дорогой Наш Шеф !!! . Но Всеми этим " законами или указами " - дела НЕ будет !!! . Нужно из Постановы Кадмина № 1778 " О спен.пенсиях " - УБРАТЬ из этого списка ЛИКВИДАТОРОВ - инвалидов !!! . Вот и ВСЕ !!! . Мы НЕ являемся прокурорами , судьями или какими - то функционерами !!! . Истинных Ликвидаторов 1986 года -действительно осталось ОООчень мало . КТО и ЗАЧЕМ Нас внесли в ЭТОТ " Черный список " Закона " О спец. пенсиях " - остается загадкой ... ????? !!! . И ГДЕ были ВСЕ эти Вожди " Союза чернобыльцев " ...?????!!! . Желаю Всем здоровья и долгой жизни !!! .
Підтримую повністю попередній коментар !!!
Так дійсно, тому що особи, які визначенні спец. законами окрім ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС - не мають статуса постраждалої особи, згідно своїх спец. законів.
Мужики !!! Так Действительно НАС прировняли с судьями и прокурорами !!! . Мы - ИНВАЛИДЫ - ЛИКВИДАТОРЫ . Как Посмел Кабмин НАС туда " вписать " ... . ???????? . Убирайте НАС с этого Сучьего Постановления Кабмина № 1778 и НЕ НАДО ни каких Судов . Пишите , кто что думает по этому вопросу . Всем крепкого здоровья , счастья и благополучия !!! .
Це обмеження кабміну дозволила ВРУ ст.30 Законом Про держбюджет на 2026 рік, а саме: ..."індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України." Перед цим перелічені спец. закони. Так до речі, там в переліку про судів нічого немає окрім судової експертизи. Так, що кабмін діяв по закону. Це у нас депутати такі у ВРУ.
Колізія невірного визначення нашого Закону 796 XII від 1991року як спец. ЗУ в тому, що в назві перелічених спец. законів окрім нашого відсутнє словосполучення: ..." і соціальний захист осіб, які постраждали від Чорнобильської катастрофи." В назві закону щодо журналістів є тількі словосполучення - соціальний захист і на цьому все. Якщо моє ствердження невірно, тоді чому закон України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту не відноситься до спец ЗУ? Адже назві нашого з цим законом однакові за змістом.
Дописати коментар