-->

17.03.16

Хвороби і відлуння Чорнобиля

За даними НАН України та Greenpeace, українці продовжують опромінюватися цезієм та стронцієм 1986 року

Національний науковий центр радіаційної медицини НАМН України підрахував, що внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС постраждало близько п’яти мільйонів громадян. Сьогодні на забруднених територіях розташовано майже 2,3 тисячі населених пунктів України. Статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи в Україні мають два мільйона осіб.

На думку фахівців, за 30 років, що минули після аварії на ЧАЕС, радіаційний стан територій, які зазнали радіоактивного забруднення, поліпшився. Проте заходів з деактивації було недостатньо. Причина — відсутність систематичної програми подолання наслідків забруднення.

ОСОБЛИВОЇ УВАГИ ПОТРЕБУЄ ЗДОРОВ’Я ДІТЕЙ ПОСТРАЖДАЛИХ ОСІБ

Раніше вітчизняні та зарубіжні вчені, на основі дослідження стану здоров’я постраждалих від ядерних бомбардувань, прогнозували в Україні зростання рівня захворюваності на онкологічні недуги на протязі 50 років після опромінення. Прогнози, на жаль, справдилися. Так, за даними Національної академії медичних наук, останнім часом у постраждалих від аварії на ЧАЕС виявляють зростання частоти ранніх форм лейкемії, раку щитовидної та молочної залози, а також зростання частоти пізніх форм «солідних» онкологій — раку легень та сечовидільних шляхів. Лише кількість випадків раку щитоподібної залози, зареєстрована у 2000-х роках у постраждалих від аварії, у 33 рази перевищує дочорнобильський рівень.

Особливої уваги сьогодні потребує здоров’я дітей та підлітків, народжених від постраждалих осіб — учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та евакуйованих. За даними лікарів, частка здорових неповнолітніх з кожним роком зменшується (в останні роки — більш-менш стабілізувалася). До того ж, збільшується кількість осіб з хронічними захворюваннями: в основному, це хвороби органів травлення, нервової системи, органів кровообігу.

Також, за даними Інституту гігієни та медичної екології Національного медичного університету імені О. О. Богомольця, за останні п’ять років в Україні спостерігається ріст показника захворюваності дітей за рахунок хвороб органів дихання. Загалом, протягом 30 років відмічалося зростання рівня захворюваності органів травлення, нервової та ендокринної систем, крові та кровотворних органів у 2—2,5 рази.

РАДІАЦІЙНЕ ОПРОМІНЕННЯ МЕШКАНЦІВ ЗАБРУДНЕНИХ ТЕРИТОРІЙ, ЙМОВІРНО, ЗРОСТАТИМЕ

Нещодавно міжнародна громадська екологічна організація Greenpeace провела в Україні дослідження якості продуктів харчування (визначала наявність у них радіонуклідів). За даними організації, громадяни у постраждалих районах різними способами — через воду, ґрунт, деревину, продукти харчування — стикаються з дією високого рівня радіації. Одна з причин — недостатня увага держави до проблеми. Згідно дослідження Greenpeace, в основному, небезпеку становить цезій-137 та стронцій-90, які більшою мірою залишаються у лісах (у ягодах, грибах, деревині для опалення і для будівництва).

Міжнародні фахівці констатують, що нині Україна не має достатніх коштів для фінансування програм, необхідних для захисту населення. І що радіаційне опромінення людей, що живуть на забруднених територіях, ймовірно, зростатиме. А дози радіації, отримані малолітніми дітьми, впливатимуть на стан їхнього здоров’я ще десятиліттями.

Слід зазначити, що за відсутності загальнодержавної програми подолання наслідків аварії на ЧАЕС, у 2015 році уряд виділив кошти на консервацію сховищ з радіоактивними відходами №29 «Буряківка» та закриття сховищ «ІІІ-я черга ЧАЕС». Також, згідно з офіційними даними, проводиться робота над поступовим зняттям з експлуатації Чорнобильської АЕС (об’єкт «Укриття» має стати екологічно безпечною системою), також ведеться будівництво об’єктів поводження з радіоактивними відходами на території зони відчуження.

Оксана МИКОЛЮК, «День»

Немає коментарів:

Дописати коментар