-->

29.03.16

Чи покращиться рівень життя після підняття пенсій і зарплат

Кабінет міністрів в 2016-му планує двічі проіндексувати зарплати і пенсії, однак експерти впевнені, доходи українців залишаться на низькому рівні. "Сегодня.ua" з'ясовувала, кому і наскільки підвищать зарплати і пенсії і як це позначиться на добробуті українців.

З 1 січня цього року мінімальну зарплату в Україні підняли до 1378 гривень. У травні зарплату піднімуть до 1450 гривень, а в грудні - до 1550. За даними державної служби статистики, середня зарплата в Україні в січні досягла 4362 гривень. У 2015-му середня зарплата була на рівні 4195 гривень. До слова, в минулому році ціни зросли на 43,3% (розмір індексу інфляції за даними Держстату), а пенсії і зарплати підвищили всього на 13%.

Для того, щоб українці повернулися до рівня доходів 2014-го року, пенсії і зарплати потрібно в цьому році проіндексувати мінімум на 42%, впевнений економіст Олександр Охріменко. Водночас Кабмін планує підвищувати соціальні стандарти в цьому році всього на 12%. Збільшення становитиме 134 гривні для пенсіонерів і 172 гривні - для тих, хто отримує мінімальні зарплати.

Як встановило ООН, межа бідності - дохід менше 150 доларів на місяць на людину. За діючим курсом це майже 4 тис. гривень. Отже, більш як 90% пенсіонерів і частина працюючих українців живуть за межею бідності.

За даними державної служби статистики, найбільші зарплати в Україні отримують працівники авіаційного транспорту (18 тисяч 470 гривень). На другому місці за рівнем зарплат працівники страхової сфери, вони отримують 8 тисяч 603 гривні. Замикають трійку програмісти (IT-сфера), за даними Держстату, їх середня зарплата - 7 тисяч 112 гривень. Водночас найменші зарплати у листонош і кур'єрів - всього 2 тисячі 180 гривень.

За даними великої платформи з працевлаштування Work.ua, найбільші зарплати в Україні отримують топ-менеджери (середня зарплата 12 тисяч 684 гривні), на другому місці ріелтори - 11 тисяч 84 гривні, потім будівельники і діячі шоу-бізнесу (з зарплатами в 9 тисяч 129 і 8 тисяч 177 гривень відповідно).

Як зазначають аналітики, найбільше можуть заробляти водії-далекобійники - від $ 1 000 (~ 26 тисяч гривень). Водіям на внутрішні пасажирські перевезення пропонують заробітну плату від 15 тисяч гривень на місяць, але за умови наявності власного авто.

Як говорить HR-експерт Олександр Білоус, найменше від інфляції постраждали українці, які отримують зарплати в доларах - програмісти, працівники іноземних компаній.

"Якщо людина в 2014-му році отримувала 1,5 тис. доларів і це був еквівалент 12 тис. грн, то зараз вона може отримувати вже 40 тис. гривень. Підвищення зарплат відбувається. Роботодавці розуміють, що ринок змінюється. В принципі ми бачимо, що приватний сектор куди жвавіше в минулому році відреагував на девальвацію і зарплати підвищувалися протягом року активніше, ніж це сталося в держсекторі. Найлегше підвищувати зарплати в тих підприємствах, де продукція йде на експорт", - розповідає експерт.

Мінімальна зарплата в минулому році була 1218 гривень (56,3 доларів за курсом на червень), а зараз - 1378 гривень (55,8 доларів). Таким чином, за шість місяців гаманці українців з мінімальною зарплатою "схудли" на 0,5 долара щомісяця (на 0,8%). При цьому, якщо рахувати з січня 2015 по січень 2016-го, в Україні долар подорожчав на 8,9 гривень, а мінімальні зарплати стали на 21,5 доларів на місяць менше.

Пенсії в цьому році проіндексують двічі - в травні (на 56 гривень) і грудні (на 78 гривень). Таким чином, до кінця року мінімальна пенсія становитиме 1208 гривень (зараз 1074). В результаті добробут українців у кращому разі ніяк не зміниться, зазначає Олександр Охріменко. У бюджеті на 2016-й рік закладено зростання цін на рівні 12%. Після індексації пенсіонери зможуть на підвищену пенсію придбати такий же набір товарів і послуг, як і до підвищення.

"Є надія, що в цьому році вже не буде такого падіння, як торік. Математично так, будуть говорити, що все добре - інфляція на 12% і індексацію провели на стільки ж відсотків. Але на практиці для того, щоб доходи українців відповідали хоча б приблизно доходам у слабкорозвинених європейських країнах, нам потрібно індексувати не так на 12%, а хоча б на 40%", - розповідає експерт.

До слова, найбільше пенсіонерів живуть у Дніпропетровській області - понад мільйон осіб (дані Пенсійного фонду). У Києві налічується понад 780 тисяч пенсіонерів, а в Одеській області - 642 тис. 11,2 мільйона українців отримують пенсію за віком - в середньому 1578 гривень. Значно вище пенсія у "силовиків" у відставці (близько 2800 гривень). Таких в Україні налічується всього 78 тис. осіб. Дохід військових на пенсії - близько 2593 гривень, дипломати отримують пенсію в розмірі 3222 гривень, "чорнобильці" - 3365 гривень, а прокурори - близько 7 тис. гривень.

0002
Найвищі пенсії отримують судді у відставці (таких понад 1400 осіб). Держава виділяє служителям Феміди пенсію в розмірі 16,4 тис. гривень. Нардепи живуть на пенсію в розмірі 15,1 тис. гривень.

У цьому році Міністерство фінансів проводить перевірку всіх отримувачів соцвиплат, в тому числі і пенсіонерів. Відсіявши шахраїв, вважають у відомстві, вдасться заощадити 5 млрд бюджетних гривень.

"Міністерство фінансів буде проводити перевірку права на отримання соціальної допомоги для виявлення "мертвих душ" і невідповідності критеріям отримання такої допомоги. Усунення виявлених зловживань дасть можливість нормалізувати систему соціального захисту населення і водночас зменшити витрати з держбюджету", - заявила міністр фінансів Наталія Яресько.

Олександр Охріменко впевнений, Кабміну в цьому році не вдасться утримати рівень інфляції на рівні 12%. Отже, навіть після індексації доходи українців, на думку економіста, порівняно з початком року скоротяться.

"У цьому році інфляція буде на рівні 20-25%. В першу чергу впливає підвищення тарифів на "комуналку". Сильно впливає девальвація. У нас ще й в цьому і в наступному році ціни будуть "доганяти" той стрибок курсу долара, який стався торік. Це стосується всіх цін", - вважає експерт.

Немає коментарів:

Дописати коментар