-->

10.12.19

Чому не виконуються рішення Конституційного суду України: думки депутатів розділилися

Представники влади та опозиції поділилися своїми думками стосовно проблеми реалізації соціальних прав громадян.

Конституційний Суд України (КСУ) своїми рішеннями №12Р від 2018 р. стосовно Закону «Про статус ветеранів війни і гарантій їх соціального захисту», тобто учасників війни, №5Р від 2018 р., яке стосується ветеранів праці, питання їх пенсійного забезпечення, №6Р/2018, відновлення пільг компенсацій, та гарантій громадянам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зобов’язав поновити соціальні виплати і доплати вказаним категоріям громадян. Однак дане рішення на сьогодні так і не було виконане.

У коментарі «Судово-юридичній газеті» перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів представник «Батьківщини» Михайло Цимбалюк відзначив, що для виконання рішення Конституційного суду України необхідна лише політична воля.

«Чому не реалізується рішення Конституційного суду?! Бо не має політичної волі. Чорнобильців позбавили пільгового забезпечення ліків, пільгового харчування, кредитів… Потрібна виключно політична воля, адже гроші у бюджеті є», - зазначив депутат.

За його словами, у 2014 році Верховна Рада призупинила виплату деяких пільг у зв’язку із потребами оборони та активною фазою війни на Донбасі, що потребувало значних коштів. На сьогодні, за словами депутата від «Батьківщини», ситуація протилежна – усі пільги необхідно поновити. Для контролю за виконанням рішення КСУ, народний обранець пропонує передбачити кримінальну санкцію в законодавстві за невиконання урядом рішень суду. Джерелом для збільшення соціальних виплат повинні слугувати зміни до законодавства.

«Ми подали законопроект про деофширизацію коштів, які виводяться з України. Вважаємо, що таким чином можна отримати надходження до бюджету мінімум в 1 млрд грн. Важливим також є поступове виведення економіки з тіні не шляхом збільшення податкового тиску, а його зменшення», - підкреслив Михайло Цимбалюк.

Його колега по комітету, представник партії «Слуга народу» Сергій Гривко в коментарі «Судово-юридичній газеті», зазначив, що рішення КСУ не виконується через брак коштів, які не передбачені у бюджеті.

«Рішення Конституційного суду на сьогодні просто фізично не можна виконати. Головна проблема – нестача коштів. У нашій країні проходить активний процес реформування, який потребує значних капіталовкладень, важливою частиною видатків є забезпечення Збройних сил», - підкреслив депутат.

За його словами уряд намагається знайти кошти на виплати, однак це не так просто.

«Ми подали купу законопроектів, зокрема про деофшоризацію. Проте на сьогодні ще не були отримані кошти від цього. Є деякі політики, які подають законопроекти, які збільшують видатки бюджету, але вони не вказують звідки взяти кошти, порушуючи при цьому ст. 27 Бюджетного кодексу (До законопроекту, прийняття якого призведе до зміни показників бюджету, суб'єкт права законодавчої ініціативи зобов'язаний додати фінансово-економічне обґрунтування (включаючи відповідні розрахунки). Якщо такі зміни показників бюджету передбачають зменшення надходжень бюджету та/або збільшення витрат бюджету, до законопроекту подаються пропозиції змін до законодавчих актів України щодо скорочення витрат бюджету та/або джерел додаткових надходжень бюджету для досягнення збалансованості бюджету – Ред.). Важливо забезпечити збільшення бюджету країни, адже немає звідки взяти такі суми грошей. Ми не можемо забрати їх у дітей, у медицини, чи у інвалідів», - наголосив депутат. 

Раніше повідомлялося, що Європейський суд з прав людини зобов’язав державу надати безкоштовні ліки, навіть якщо в бюджеті немає коштів.

Немає коментарів:

Дописати коментар