-->

23.03.20

Коронавірус в Україні: все, що вам необхідно знати, в тому числі і про закон №3219

11 березня на брифінгу глава Всесвітньої організації здоров'я визнав пандемію коронавірусу. З грецького слово пандемія перекладається як "весь народ". Таким чином, пандемією називають хворобу, яка прийняла масовий характер і поширюється по всій території країни і за її межі на територію суміжних держав. Свого часу викликали пандемію також чума і холера.

В Україні зафіксовано вже чотирнадцять випадків захворювання на небезпечну вірусну інфекцію COVID-19. Вона стає в сотні разів небезпечнішою, коли приправлена ​​нездоровою панікою і бажанням спекулянтів заробити на продажі дезінфікуючих засобів. Поки в супермаркетах повний солд аут гречки і туалетного паперу, ми в черзі не стояли, а готували для вас аналітику і розбиралися в ситуації, що склалася. Сьогодні на ресурсі Протокол (Protocol) ми спробуємо максимально відповісти на найгостріші питання з приводу карантину 2020 року і відповідальності за порушення правил, необхідних для профілактики і запобігання поширенню інфекційного захворювання СOVID-19.

Нормативне забезпечення карантину 2020

Постановою № 211 від 11 березня 2020 року Кабінет Міністрів України запровадив карантин по всій території України з 12 березня по 3 квітня. Аналізуючи досвід і інших країн, не виключено продовження цього терміну. Дана постанова має всього дві заборони:
на відвідування освітніх установ, тобто закриття на певний час навчальних закладів;
заборона масових заходів (більш ніж 200 осіб). Спортивні заходи дозволяється проводити без вболівальників.

Також було введено в дію Указом Президента України рішення РНБО, яке має впроваджує вже більш серйозні обмеження:

закриття з 00:00 17 березня 2020 року на два тижні пункти пропуску через кордон України для здійснення регулярного пасажирського сполучення;
припинення з 00:00 16 березня 2020 року на два тижні в'їзд на територію України іноземців та людей без громадянства, за винятком людей, які мають посвідку на постійне чи тимчасове проживання.

Обмеження через коронавірус і правила карантину

Хоч постанова №211 і не передбачає ніяких обмежень крім заборони на проведення масових заходів і призупинення навчального процесу, але вони є.

16 березня Президент України Володимир Зеленський записав звернення до органів державної влади щодо протидії пандемії COVID-19. Президент закликав ввести такі обмеження:
 • з 00 01 17 березня 2020 року заборонити приймати відвідувачів культурним закладам, торговим центрам, ресторанам, кафе, фітнес-центрам та іншим розважальним закладам;
 • з 12-ї години дня 18 березня 2020 року заборонити залізничні, авіа-і автобусні міжміські та міжобласні пасажирські перевезення, заборонити роботу метрополітенів. Міські перевезення можуть здійснюватися в режимі: до 10 осіб - в маршрутних таксі та таксі і до 20 чоловік -у тролейбусах, автобусах, вагонах трамвая.
 • в областях, де були підтверджені випадки коронавірусу, а саме - у Чернівецькій і Житомирській областях - оголосити режим надзвичайного стану з 17 березня 2020 року;
 • заборонити масові заходи за участю 10-ти і більше осіб, включно з обрядами і церемоніями.
Відносно болючого питання для юристів і адвокатів, а саме роботи судів, то призупинення в їх діяльності немає, всі працюють в звичному режимі, хоча й прийняли деякі обмеження у своїй роботі. Карантин через коронавірус практично ніяких змін в їх роботу не вніс, хоча кожен день через суди проходять тисячі людей. Саме тому суди все ще залишаються потенційним джерелом зараження і поширення коронавірусу. Звичайно, логічніше було б не припиняти роботу судів, а перевести їх повністю на дистанційний режим роботи, хоча б по тих категоріях справ, де присутність людини не є обов'язковим. На даний момент такі рекомендації для громадян дали багато судів міста Харкова.

Неймовірно показовим для судової системи не тільки України, а й усіх інших країн, є приклад Європейського суду з прав людини. Суд іде на карантин і повністю переходить на дистанційне правосуддя для безперервного виконання його завдань.

Шестимісячний термін для подачі заяв згідно зі ст. 35 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод буде призупинений в якості винятку на один місяць, починаючи з 16 березня 2020 року. .

Здається, зараз саме час для активного функціонування нашої, хоч і дуже проблемної, системи "Електронний суд" в усіх, без винятку, судах нашої країни.

Що необхідно знати про коронавірус в Україні?

Основні симптоми коронавірусу - сухий кашель, температура і втома.

Вірус передається крапельним або, що набагато частіше, контактним шляхом. Вірус не здатний переміщатися, а є тільки в крапельках, які людина видихає при чханні або кашлі. Тому заразитись навіть від інфікованої людини не можна, але за умови дотримання безпечної дистанції (не менше 1,5 м).

На поверхні предметів вірус живе від 3-х годин до декількох днів. Відносно посилок з КНР, то ВООЗ не надавала ніяких обмежувальних рекомендацій, оскільки ризику зараження через посилки немає.

Групою ризику є літні люди, медпрацівники, люди, які мали прямий фізичний контакт з хворим, люди, які перебували в закритому приміщенні з хворим.

Діагностика даного захворювання можлива тільки за допомогою тест-системи. Це пов'язано з тим, що коронавірус має дуже схожі симптоми з ГРВІ, тому визначити його можуть тільки спеціальні тести. Також візьміть до уваги, що своєчасна діагностика допоможе вам вижити, особливо якщо ви нещодавно повернулися з країн, де зафіксовано поширення COVID-19.

МОЗ України також застерігає громадян від покупки "чарівних ліків від коронавірусу". Таких ліків не існує, а лікування відбувається, на даний момент, лише симптоматично.

Також в зв'язку із ситуацією, яка склалась в усьому світі, зросла кількість фейковий і абсурдних новин. Для моніторингу ситуації розповсюджень короноавірусу в Україні закликаємо вас користуватися офіційним сайтом МОЗ: http://covid19.com.ua/

Взаємовідносини працівників і роботодавців під час карантину через коронавірус

Заборона відвідування освітніх установ на час карантину в Україна 2020 викликало найбільше питання у працюючих батьків: з ким залишити дитину?

На підставі постанови КМУ від 11.03.2020 № 211 можна до 3 квітня отримати одному з батьків, який доглядає за дітьми, відпустку без збереження заробітної плати. Роботодавець жодним чином не може відмовити вам у наданні такої можливості. Дитині має бути до 14-ти років. Дане право передбачено п. 3-1 ст. 25 Закону України "Про відпустки". Для надання відпустки по вищезгаданим причинам працівник повинен написати заяву і додати копію свідоцтва про народження дитини.

Також потребує роз'яснення питання, чи можна взяти лікарняний для догляду за дитиною на період призупинення навчального процесу. Наголошуємо, що для догляду за здоровою дитиною лікарняний не дають. Якщо ж ваша дитина захворіла, то ви зможете його отримати на загальних підставах.

В даному питанні існує також досить цікавий момент. Згідно ч. 7 ст. 22 Закону "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", якщо тимчасова непрацездатність застрахованої особи викликана карантином, введеним органами санітарно-епідеміологічної служби, надається допомога по тимчасовій непрацездатності з першого дня за весь час відсутності на роботі з цієї причини. Але карантин був введений Кабміном, тому дане питання вимагає офіційного роз'яснення.

Роботодавцям же рекомендуємо перевести наказом працівників, які можуть виконувати роботу з дому, на дистанційну форму роботи на час дії карантину в порядку ст. 9-1 Кодексу законів про працю (як додаткова пільга для працівників). Також особливий режим роботи на час дії карантину може бути у вигляді неповного робочого часу або гнучкого режиму роботи (особливості якого не встановлено в КЗпП).

Відповідальність за порушення правил карантину

У МВС заявили, що співробітники правоохоронних органів мають право здійснювати рейди і перевіряти дотримання вимог Кабінету Міністрів в період карантину. Об'єктами таких рейдів можуть стати навчальні заклади (державні і приватні), а також суб'єкти господарської діяльності (ТРЦ, кінотеатри, нічні клуби і т.д.).

За порушення правил карантину передбачена як адміністративна, так і кримінальна відповідальність.

Кримінальна відповідальність.

Диспозиція статті 325 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність за порушення правил і норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, якщо такі дії спричинили або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань.

Санкції: штраф до 1700 грн (згідно з останніми змінами від 17000 до 51 000), арешт на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, а за частиною другою позбавлення волі від 5 до 8 ми років.

Звертаємо вашу увагу, що суб'єкт даного злочину спеціальний. Ним може бути тільки особа, в службові або професійні обов'язки якої входить виконання правил, встановлених з метою запобігання інфекційних захворювань та боротьби з ними (працівники Госпотребслужби, інших органів державної виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, посадові особи підприємств, установ і організацій).

У реєстрі судових рішень практично немає вироків за цією статтею, але тут слід пам'ятати і про безпрецедентність ситуації, що склалася.

Також існує і ст. 137 КК України, яка передбачає відповідальність за невиконання або неналежне виконання професійних чи службових обов'язків щодо охорони життя та здоров'я неповнолітніх внаслідок недбалого або несумлінного до них ставлення, якщо це спричинило істотну шкоду здоров'ю потерпілого.

Суб'єкт цього злочину також спеціальний, це особа, на яку покладено професійні чи службові обов'язки щодо охорони життя та здоров'я неповнолітніх.

Санкції: штраф від 1700 до 5100 грн, обмеження свободи до 3-х років, позбавлення волі на той самий строк, позбавлення права займати конкретні посади або займатися конкретною діяльністю до 3-х років або без такого.

Адміністративна відповідальність.

Порушення санітарних норм передбачено ст. 42 КУпАП.

Непокору прикордонникам і медикам, що працюють на контрольно-пропускних пунктах, і відмова пасажира від медичного огляду може бути розцінено як порушення санітарного законодавства.

Відповідальність: 204 грн і для посадових осіб - 425 грн.

Законодавча робота з протидії COVID-19

Верховна Рада України прийняла законопроект №3219 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби”. Його вже нарекли "законом про підтримку бізнесу". Новий закон передбачає наступні нововведення:
 • адміністративна відповідальність за "порушення карантину людей, санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних норм". У пояснювальній записці автори пояснили, що норма спрямована на залучення до відповідальності за самовільне покидання місця обсервації (карантину) особливої, яка може бути інфікована. Сама ж норма сформульована значно ширше за змістом, оскільки охоплює усі санітарно-гігієнічні та санітарно-протиепідемічні правила та норми, а також відсилає до невичерпного переліку нормативно-правових актів. Таке формулювання порушує принцип визначеності, оскільки залишається незрозумілим, які дії будуть вважатися адміністративним правопорушенням. Покарання за дане порушення передбачає штраф від 17000 до 170000 грн .;
 • закупівля товарів і послуг здійснюється без проведення тендерів;
 • звільнення ліків від ПДВ та ввізного мита ;
 • факт введення карантину відноситься до форс-мажорних обставин;
 • мораторій на перевірки державних органів нагляду (контролю);
 • зміни до КЗпП: відпустка у зв'язку з карантином не включається до загального терміну відпустки.У разі тривалої пандемії і необхідності продовження карантину на достатньо тривалий час вищезазначена норма може призвести до соціально-економічної кризи, а у випадку масового відправлення у неоплачувану відпустку працівників органів державної влади та місцевого самоврядування – до колапсу державних інституцій.
 • подача декларацій до 1 червня (було до 1 квітня);
 • зупиняється перебіг строків по зверненню за адмін. послугами;
 • не застосовуються штрафні санкції за порушення податкового законодавства (вчинені з 1.03 по 30.04.2020 року);
 • на період з 1.03 по 30.04. 2020 не стягується плата за землю;
Звичайно, це не всі положення нового закону, а тільки найбільш хвилюючі, і кожні декілька годин ми стаємо свідками до сьогоднішнього дня безпрецедентних для України обмежувальних заходів.

Коронавірус: прогноз подій

Напевно, кожного жителя Землі зараз цікавить, коли ж активне зараження вірусом піде на спад. Китайські експерти з питань охорони здоров'я прогнозують спад пандемії до червня. Це самий позитивний прогноз подій, який збудеться лише в тому випадку, якщо всі країни будуть чітко дотримуватися рекомендацій ВООЗ і відноситься до профілактичних заходів дуже серйозно.

Коронавірус в світі

На даний момент в світі зареєстровано 196 979 випадків захворювання на коронавірус. Дане захворювання виявлено більш ніж в 150-ти країнах світу. Трійка лідерів по заразилися - Китай, Італія, Іран.

Також існує карта поширення коронавируса по світу, яка показує статистику в режимі реального часу. Знайти її можна за посиланням: https://gisanddata.maps.arcgis.com

Є і позитивні новини. Більше 80 тисяч людей по всьому світу змогли вилікуватися від захворювань, спровокованих коронавірусом, тоді як кількість смертей досягло трохи більше 7 тисяч.

Як бачите, ситуація набрала дуже серйозний оберт. Країни зі світовою економікою не в силах протистояти новому вірусу і закривають кордони, приймаючи серйозні обмежувальні заходи. Закликаємо всіх громадян України активно слідувати рекомендаціям МОЗ та ВООЗ, а також дотримуватися правил карантину, щоб вберегти не лише себе, а й своїх близьких.

Залишайтеся вдома і будьте здорові!

Автор консультації: Шутько Вікторія Сергіївна


Немає коментарів:

Дописати коментар