-->

05.01.21

«Тарифний геноцид» українців – повільними, але впевненими кроками

Ще в жовтні минулого року спрогнозував, що Кабмін піде шляхом підвищення тарифів не лише на газ, а й на інші енергоносії, які в підсумку призведуть до здорожчання комунальних послуг та продуктів харчування.

Новий 2021 рік і дійсно приніс українцям чергове підвищення тарифів на газ, тепло, холодну воду, мобільний зв'язок. Окрім того, можновладці українцям під ялинку до свят поклали «подарунок» у вигляді збільшення ціни за електроенергію, оскільки урядовціскасували дію пільгового тарифу до 100 кіловат на годину. 

Наприкінці грудня стало відомо, що газопостачальна компанія «Нафтогаз» встановила вартість газу на січень для побутових клієнтів на рівні 7 гривень 22 копійки за кубометр (без ПДВ) і це без урахування вартості за доставку. Тож ціна блакитного палива порівняно з груднем минулого року зросла на 14%.

І це при тому, що геологічні розвідки показують, що надра України мають великий ресурсний потенціал – приблизно 1,3 трлн. куб. газу. Для цього потрібні багатомільярдні інвестиції та ретельні дослідження, що будуть підтверджені розвідкою. Однак зараз приватні видобувні компанії більш зацікавлені та вкладають кошти набагато активніше, ніж це робить держава. А насправді мало би бути навпаки, бо наразі газ українського видобутку забезпечує 2/3 від потреби нашої країни – і тут певне роздоріжжя, бо з одного боку потрібно вкладати кошти у розвиток галузі в Україні, а з іншого – ціна на газ в світі поступового знижується…

Але ще трохи про тарифи на компослуги. Напередодні Національна комісія з питань державного регулювання енергетики та комунальних послуг підвищила тариф для 23 теплоелектростанцій на тепло для населення. Регулятор таке рішення обґрунтував тим, що значно знизився обсяг виробництва теплової енергії, підвищені заробітної плати для співробітників ТЕЦ, зросла ціна на вугілля і газ та збільшилися витрати на послуги з розподілу газу. Подорожчає і холодна вода – НКРЄКП ухвалила нові тарифи для 44 компаній-постачальників. 

Очевидно, що в умовах стрімкого підвищення тарифів на комунальні послуги українцям стане в нагоді субсидія на оплату ЖКП. У профільному міністерстві прогнозують, що кількість звернень за нарахуванням соцдопомоги може збільшитися, і запевнили, що коштів, закладених у держбюджет на 2021 рік, на виплати субсидій вистачить. Єдине логічне питання – за рахунок чого їх буде достатньо, якщо у казні заклали менше грошей на виплату субсидій в порівняні з попереднім роком...

Так, до сьогодні субсидії отримувало близько 35% населення країни. Зараз на соціальну допомогу з оплати за житлово-комунальні послуги претендуватиме приблизно 60% населення. А тим більше у зимовий період із захмарними сумами в платіжках, держава просто не зможе субсидіювати усіх охочих мешканців. В підсумку маємо усі шанси зіткнутися із комунальним колапсом, коли споживачі компослуг просто не матимуть за що їх оплачувати. Зараз же українці заборгували за усі комунальні послуги понад 60 мільярдів гривень і я чітко усвідомлюю, що більшість боржників – це люди, які дійсно не можуть сплатити рахунки через низьку зарплату або мінімальну пенсію, яка, до речі, нижче прожиткового мінімуму. Тим більше, якщо в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко коли говорить про те, що в Україні мають бути європейські ціни на «комуналку», то він не повинен забувати і про рівень європейських зарплат та пенсій. 

Тому державний механізм повинен функціонувати з врахуванням реальних доходів категорій громадян. Не потрібно сліпо виконувати забаганки МВФ або ж «підганяти» вартість на енергоносії, ніби до європейських, хоч фахівці вже наголошують, що країни Європи менше сплачують і за блакитне паливо, і за електроенергію. …В цьому випадку необхідно суттєво змінити підходи до формування тарифної політики, оскільки потім із замкненого кола вибратися буде просто неможливо.

2 коментарі:

виктор сказав...

Насчет майдана . Один философ сказал революции задумывают гении , совершают фанатики , а ее плодами пользуются профосты. Если вас не субсидировать вы будете замерзать в своем доме , а так вам из гос казны дадут денег что бы вы у меня купили ..... не замерзли и далее посредством казны меня обогащали . В свое время россия нецам газ по 370 нам 440 тчк.

Віктор сказав...

нам не американці винні.а наркомани пукіна.просинайтесь.зе-кгб це геноцид.мервечук.бойко.пукінюлька.тягнибакс...поросюків у нас хватає.нам треба ЄС-НАТО.ТАМ ЖИТТЯ.ТАМ ДБАЮТЬ ПРО НАРОД.гарних всім свят.

Дописати коментар