-->

26.04.21

СБУ опублікувала секретні документи про Чорнобильську катастрофу: є перша доповідь «нагору» та теорії змови

Служба безпеки України опублікувала секретні документи Комітету державної безпеки, що стосуються катастрофи на Чорнобильській атомній електростанції.

Про це повідомляє СБУ. Зокрема, служба поділилась посиланням, де розмістили 35 архівних документів.

Так, там є перша доповідь «нагороду» директора ЧАЕС Віктора Брюханова від 26 квітня 1986-го року — на цьому документі стоїть позначка «секретно». Зокрема, Брюханов писав, що ситуація в місті Прип'яті та районах поряд нормальна, а рівень радіації контрольований.

Крім того, опублікували документи про переговори операторів станції у момент аварії, а також про евакуацію майже 45 тисяч жителів Прип’яті та прилеглих районів.

У СБУ зазначили, що архівні справи свідчать про те, що аварії на ЧАЕС траплялися і до 26 квітня 1986 року. У 1982 році на першому енергоблоці відбувся значний викид радіоактивних речовин, але доповідь КДБ про це закінчується звичним «здійснено заходи для недопущення панічних та провокаційних чуток». Крім того, про аварійні ситуації повідомляли у 1983 та 1984 роках.

Також в СБУ додають, що радянська влада шукала «теорії змови» для пояснення аварії. Уже 27 квітня правоохоронці склали перелік «неблагонадійних» жителів Прип’яті, іноземних делегацій, які відвідували ЧАЕС, а також «сектантів, представників німецької національності та тих, хто листується з іноземцями».

Катастрофа на Чорнобильський атомній електростанції біля міста Прип'ять на Київщині сталася в ніч на 26 квітня 1986 року. У перші тижні радянська влада замовчувала серйозність аварії.

Приблизно 200 тисяч людей евакуювали з зон забруднення. Однак людей не попередили про евакуацію, не розповіли про потенційну загрозу, не надали порад щодо того, як поводитися.

Першими про катастрофу в Чорнобилі повідомляли за кордоном. На радянському телебаченні коротке офіційне повідомлення зробили лише 28 квітня.

Відразу після катастрофи загинула 31 людина. 600 тисяч ліквідаторів (цивільні й військові), які брали участь у гасінні пожежі та розчищенні, отримали високі дози радіації. Крім України, від радіації також постраждали Білорусь, частина Росії, території Литви, Латвії, Польщі, Швеції, Норвегії, Австрії, Фінляндії, Великої Британії.


Немає коментарів:

Дописати коментар