-->

20.07.21

Куди поділись пільги афганців та чорнобильців

«Моя Київщина» спробувала розібратися у нинішній ситуації з пільгами афганцям та чорнобильцям

Слід нагадати, що у Верховній Раді України підготовлений та очікує розгляду проєкт Закону «Про статус ветеранів та членів сімей загиблих (померлих) Захисників України та ветеранів» (реєстраційний № 3407), ініціатором якого виступила Народний депутат України Василенко Леся Володимирівна.Тобто, діючий Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в разі ухвалення замінить новий нормативно-правовий акт. Розглянемо, які пільги скасовано та на які претендуватимуть українські захисники і прирівняні до них особи згідно з документом.

Які пільги залишаться у новому законопроєкті?

Зазначено, що у новому законопроєкті до ветеранів будуть відносити учасників бойових дій, постраждалих учасників Революції Гідності, ветеранів з інвалідністю та ветеранів посмертно.

Переважна більшість пільг та гарантій, що закріплені в діючому Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», залишається і в новому законопроєкті. Серед них:
 • пріоритетне право залишення на роботі через зміни в організації виробництва і праці; додаткова відпустка тривалістю 14 календарних діб
 • надання щорічних відпусток за бажанням ветерана в зручний для нього час;
 • виплата допомоги з тимчасової непрацездатності;
 • отримання страхових виплат у разі перебування ветеранів у будинках-інтернатах для громадян похилого віку та пансіонатах;
 • отримання пенсій на пільгових умовах і відповідних доплат до них в розмірі не менше 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
 • надання іпотечних кредитів;
 • отримання безоплатної вторинної правової допомоги;
 • звільнення від сплати судового збору в справах, пов’язаних із порушенням їхніх прав;
 • санаторно-курортне лікування;
 • позачерговий безоплатний капітальний ремонт власних жилих будинків і квартир та першочерговий поточний ремонт власного житла;
 • пільги на житлово-комунальні послуги;
 • право на безкоштовний проїзд;
 • першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва та садівництва;
 • зарахування на пільгових умовах до вислуги років та (чи) страхового стажу для призначення пенсії один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь в АТО/ООС;
 • отримання соціальної стипендії;
 • здобуття освіти на пільгових умовах для ветеранів і членів їх сімей, якими є утриманці, батьки, дружина (чоловік), діти, до досягнення ними повноліття.
Варто зауважити, що відповідні зміни запропоновано ввести й до іншої нормативно-правової бази щодо соціального захисту ветеранів, зокрема Кодексу законів про працю України, Житлового кодексу України, Земельного кодексу України, Законів України «Про відпустки», «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» тощо.

Що нового задокументовано у переліку пільг?

Новинкою вищезгаданого проєкту є створення Єдиного державного реєстру ветеранів та членів сімей загиблих (померлих) Захисників України та ветеранів з метою забезпечення дотримання черговості обліку ветеранів, які потребують поліпшення житлових умов.

Також новий законопроєкт гарантує право позачергового направлення на лікування за кордон у разі необхідності надання медичної допомоги та неможливості її надання у закладах охорони здоров’я України та повну оплату додатково до програми державних гарантій медичних послуг та лікарських засобів, пов’язаних із наданням: екстреної медичної допомоги, первинної медичної допомоги, вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги, третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги, паліативної медичної допомоги, медичної реабілітації.

У законопроєкті заплановано безоплатно надавати послуги в санаторно-курортному лікуванні поряд із учасниками бойових дій та ветеранами з інвалідністю також і членам їхніх родин, зокрема дружині й неповнолітнім дітям. Таке право матимуть і члени сімей загиблих (померлих) захисників України, члени сімей загиблих ветеранів. Разом із сім’єю ветерани зможуть безкоштовно отримувати ще і послуги з психологічної підтримки, допомоги, адаптації та реабілітації.

Новий законопроєкт гарантує учасникам бойових дій в питаннях здобуття освіти право на отримання грошової компенсації у розмірі 75% вартості навчання за договором про підготовку здобувачів освіти за одним із рівнів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти в закладі вищої освіти незалежно від форми власності та підпорядкування в разі виконання вимог освітньої програми. Розмір такої компенсації для ветеранів із інвалідністю та членів сімей загиблих (померлих) захисників Україні становить 100%, а для членів сімей загиблих (померлих) ветеранів ― 50%. Компенсацію може отримати особа, яка не скористалась правом на здобуття безоплатної професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти за відповідним рівнем, а її порядок затверджує Кабінет міністрів.

З питань працевлаштування у законопроєкті закріплено право надавати ветеранам комплекс безоплатних профорієнтаційних послуг з вибору або зміни професії, виду діяльності, адаптації на новому місці роботи, інших профорієнтаційних послуг, з моменту постановки на облік осіб, що шукають роботу, до завершення строку випробування при прийнятті на роботу. Також передбачено і право на відшкодування в розмірі 75% вартості таких послуг, яким особа може скористатись не частіше, ніж раз на два роки.

Передбачено додаткові пільги для ветеранів, що є одночасно переселенцями з окупованих територій, а саме, ветерани, які одночасно є учасниками АТО/ООС та внутрішньо переміщеними особами та потребують поліпшення житлових умов, при цьому перебувають не менш ніж один рік на обліку в Єдиній інформаційній базі даних внутрішньо переміщених осіб, за місцем фактичного проживання мають право на виплату грошової компенсації вартості придбання жилих приміщень у прийнятих у експлуатацію житлових будинках на первинному та вторинному ринку нерухомості або на інвестування в об’єкти житлового будівництва відповідно до законодавства. Порядок такох виплат визначається Кабінетом міністрів України.

Які діючі пільги не ввійшли до нового законопроєкту?

У разі встановлення пільг згідно з новим законодавством поряд із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» втрачає чинність і Закон України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни», який передбачав щомісячну доплату до пенсії інвалідам війни 1 групи в розмірі 70 гривень, 2 та 3 групи ― 50 гривень, учасникам бойових дій ― 40 гривень, незалежно від розміру пенсій.

Варто зауважити, що впродовж 16 років, тобто з 2004 року, ці розміри виплат не змінювались, не зважаючи на рівень інфляції. Ці незначні кошти для деяких категорій пенсіонерів навіть були певною підтримкою. У новому ж законопроєкті виплата такої компенсації не передбачена.

Так само відсутня і норма щодо позачергового користування всіма послугами зв’язку та позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів ― додаткових робіт), а також знижка в розмірі 50 процентів від затверджених тарифів на абонементну плату за користування телефоном.

Новий законопроєкт також не передбачає, на жаль, право на першочергове забезпечення житловою площею для учасників бойових дій. Перевага у такому питанні надається лише ветеранам з інвалідністю та членам сімей загиблих (померлих) захисників України.Тобто, з прийняттям даного законопроєкту можлива ситуація, коли учасник бойових дій тривалий час чекає на житло, однак його право можуть скасувати, що однозначно може призвести до соціальних невдоволень.

Скасовано в законопроєкті й пільги щодо безоплатного одержання ліків, лікарських засобів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів, першочергового обслуговування у лікувально-профілактичних закладах, першочергової госпіталізації, щорічного медичного обстеження та диспансеризації, першочергового безплатного зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів).

Не зафіксована у новому законопроєкті й пільга щодо розмитнення автомобілів для ветеранів, хоча її неодноразово намагалися внести на розгляд.

До ухвалення нового законодавства щодо забезпечення соціальних гарантій для українських захисників ще є час і надія, що певні пропозиції та зауваження будуть враховані народними обранцями та членами відповідних комітетів й комісій, аби, врешті, новий законопроєкт захищав сповна права ветеранів та членів їхніх родин.

Ще одна категорія громадян – учасники ліквідації наслідків аварії та особи, потерпілі від аварії на Чорнобильській АЕС, а також особи, які брали участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт наразі отримують гарантовані державою пільги та компенсації для постраждалих осіб, віднесених до категорій 1, 2 та 3, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Але, варто нагадати, що значне звуження змісту та обсягу встановлених законодавством прав і свобод ліквідаторів та постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС відбулося з прийняттям попереднім парламентом Закону України № 76-VIII від 28 грудня 2014 року «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України».

За даними Міністерства соціальної політики України, станом на 01 січня 2021 року на державному обліку перебувало 1 718 113 осіб, постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, з них:
 • 181,1 тис. учасників ліквідації наслідків аварії;
 • 1 534,8 тис. осіб, потерпілих від аварії на Чорнобильській АЕС, із яких 322,8 тис. дітей;
 • 2,1 тис. осіб, які брали участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт.
Найбільша кількість осіб, які мають статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та осіб, що мають право на відповідні пільги найбільше проживає у Київській 563,825 – тис. осіб, а також у Рівненській – 312,089 тис. осіб та Житомирській областях - 229,933тис.

Нещодавно, 1 липня 2021 року, набрав чинності Закон України від 29.06.2021 № 1584-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині визначення мінімальних розмірів пенсій по інвалідності та розмірів мінімальних пенсійних виплат.

Відповідно, за даними Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, з 1 липня підвищено мінімальний розмір пенсій по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Також з 1 липня встановлено нові мінімальні розміри пенсійних виплат для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії. Таким чином, розраховані у залежності від розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії за попередній рік, розміри мінімальних пенсійних виплат становлять:

для І групи – 10 340,35 грн;
для ІІ групи – 8 272,28 грн;
для ІІІ групи – 6 204,21 грн.

Варто зауважити, що з 1 січня 2022 року обчислення пенсії громадян з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи проводитиметься з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (формула наведена в пункті 9-1 Порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210).

1 коментар:

Наиль сказав...

И по барабану ст.22, ст.58 Конституции Украины. Она работает только для госчиновников Министров, депутатов, продажных судей.

Дописати коментар