-->

25.04.22

Чорнобильці Рівного з перших днів оборони України стали на захист Вітчизни

36 років тому весь світ здригнувся від страшної звістки – у Чорнобилі стався вибух на атомній електростанції. Ми стали ще на один рік далі від тих трагічних подій 1986 року, коли ядерна біда присипала попелом нашу землю. Ми постарішали на один рік, хвороби стали діставати нас ще більше. Але ми, чорнобильці Рівного, продовжуємо жити і працювати на благо нашої країни.

Наша міська Громадська організація «Рівненські ветерани-чорнобильці», її члени правління зробили у 2021 році багато добрих справ для чорнобильців Рівного і міста зокрема. Торік у квітні донедавна безіменний сквер на розі вулиць Гетьмана Мазепи і Симона Петлюри, в якому розташований Пам’ятний знак «Жертвам Чорнобильської катастрофи» відповідно до рішення сесії депутатів міської ради отримав назву «Сквер чорнобильців». 
 
Водночас розпочалася ініційована нашою організацією реконструкція Пам’ятного знака «Жертвам Чорнобильської катастрофи». Вперше в історії територіальної громади в минулому році з’явилася соціальна реклама чорнобильської тематики у вигляді сіті-лайтів і біл-бордів. 
 
У вересні 2021 року була проведена одноденна екскурсійна поїздка чорнобильців в Дубенський замок, профінансована депутатом Верховної Ради України Олександром Ковальчуком і членами його рівненської команди. У рамках завдань діючої Комплексної міської соціальної програми «Турбота» в 2021 році 230 учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС отримали одноразову матеріальну допомогу загальною сумою 100 800 гривень. 
 
За сприяння влади міста і Департаменту соціальної політики профінансовано з бюджету територіальної громади придбання нашою організацією пам’ятних медалей до 35-х роковин початку ліквідаційних робіт на Чорнобильській атомній електростанції для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї і 2-ї категорій. Частково ці відзнаки вже вручені ліквідаторам до Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 14 грудня. Планувалося до 26 квітня 2022 року цю добру справу закінчити. Та не так сталось, як гадалось…

Зроблено й багато інших добрих справ, чимало планувалось на цей рік… Однак 24 лютого о 3.40 плани більш як сорокамільйонного населення неньки-України на нове гарне життя зруйнував нелюд-рашист. У наші домівки прийшла ВІЙНА!

Краще б рашисти нас не чіпали. Бо отримали абсолютно протилежний від очікуваного результат. Ніхто в світі не сподівався, що українці стіною стануть за свою землю і ось вже майже 60 діб надійно боронять рідну країну і нищать підлого ворога. Українці показали всьому світові, що на колінах вони жити не збираються.

І хоча Рівне – це реально глибокий тил, але чорнобильці міста з перших днів оборони України стали на захист Вітчизни і щоденно виконують свій священний обов’язок в міру свого віку і стану здоров’я. Хтось почав майструвати «бандер-смузі», хтось плести маскувальні сітки, шити білизну та інший одяг для військових, купувати і передавати медикаменти, одяг, їжу. Інші – жертвувати кошти для потреб оборони. Дехто пішов волонтерити, ліпити вареники, готувати страви. Хтось долучився до лав Тероборони. А є й такі, хто воює на фронті.

Однак знайшлися й такі чорнобильці, що вирішили пересидіти скрутні для України часи в Польщі, Іспанії, інших теплих і зручних країнах. Для них не існує комендантської години. Вони не чують виття сирен повітряної тривоги, не ночують у бомбосховищах і підвалах, не чують вибухів ракет, не бачать заграв над нашими жилими кварталами, підприємствами, аеродромами, нафтосховищами. Не розуміють того, що Рівненщина – це глибокий тил. І складається враження, що жир їм на совість не капає. Те, що виїжджають з Заходу України матері з дітьми, ще можна зрозуміти, бо потрібно зберегти майбутнє населення України. А літнім людям чого боятись? Але Господь їм суддя. Він все бачить, і в свій час кожного оцінить по заслугах його.

Окремо хочу зупинитися на ще одній добрій справі, до якої залучені чорнобильці Рівного. Рішенням керівництва територіальної оборони краю в Рівному з перших днів війни створений і успішно виконує певні завдання штабу Тероборони зведений загін воїнів-інтернаціоналістів і ліквідаторів-чорнобильців. До лав загону вже записалося більш як 40 чорнобильців. Оскільки деякі члени загону з числа афганців поступово приступають до більш серйозних завдань воєнного часу, беруть в руки зброю, то особовий склад загону поповнюється за рахунок чорнобильців. Повинен відзначити, що рідко хто з чорнобильців відповідає відмовою на пропозицію про вступ до загону. Якщо стан здоров’я і сімейні обставини дозволяють, то без вагань погоджуються. Ну і не можу не згадати наших найактивніших членів загону з числа чорнобильців – Павла БречкА, Володимира Оніщука, Геннадія Ласікова, Валерія Пурія та ін. Вони і в минулі роки були в авангарді чорнобильського руху. І зараз на передньому краї. Тож, упевнений, не збавлять свій поступ і в мирні часи. А вони скоро настануть.

Усі ті наші добрі справи 2021 року не були б здійснені, якби не дієва підтримка наших планів з боку керівництва міста, Департаменту соціальної політики, депутатів міської ради, зокрема Володимира Хомка, Анатолія Чугуєвця, Мар’яна Годи, Павла Алексєвича, Олександри Коваленко, Віктора Шакирзяна, Олександра Курсика, Сергія Васильчука та ін. Багато допомагає чорнобильцям міста Юрій Фаєвський – головний спеціаліст управління культури і туризму міста.

Хочу зупинитися на тих заходах, які проводитиме наша міська організація до 36-х роковин Чорнобильської катастрофи. Програма відзначення цієї дати враховує стан військового часу і той факт, що реконструкція пам’ятного знака «Жертвам Чорнобильської катастрофи» ще не закінчена. Але 25 квітня о 20-й годині ми запалимо 36 Свічок пам’яті біля підніжжя нашого пам’ятника. 26 квітня об 11.00 на майдані Незалежності відбудеться невеликий мітинг громадськості з нагоди роковин трагедії. По закінченні мітингу його учасники пройдуть до будівельного майданчика і покладуть квіти до підніжжя пам’ятного знака «Жертвам Чорнобильської катастрофи» в Рівному. Далі ми покладемо квіти до аншлагу вулиці Героїв-чорнобильців у Рівному. 26 квітня на 12.00 заплановано покладання квітів до підніжжя Пам’ятника постраждалим від Чорнобильської катастрофи в смт Квасилів. Запрошуємо чорнобильців і громадян міста по можливості взяти участь у запланованих заходах. Однак не виключено, що 26 квітня ми зберемося відразу біля нашого пам’ятника. Слідкуйте за повідомленнями на нашій вайбер-сторінці «Ветерани-чорнобильці Рівне», приєднуйтеся до нашої спільноти: https://invite.viber.com

Прошу всіх чорнобильців зрозуміти одну річ. Законами України передбачено ряд пільг для чорнобильців з пенсійного забезпечення, санаторно-курортного оздоровлення, оплати комунальних послугах тощо. Всі вони в мирний час, в основному, «працювали». Але зараз Україна в стані війни, а захист суверенітету і територіальної цілісності держави, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями, справою всього українського народу. Чорнобильці є частиною українського народу. Тож і наш святий обов’язок допомагати хто, як і чим може державі та її Збройним силам. Пасивність, бездіяльність – це допомога ворогові. 36 років тому ми здійснили колективний подвиг і захистили планету від ядерної біди. Захистимо зараз Україну всі разом і від рашистів. Здобудемо мир, будуть працювати по максимуму і чорнобильські пільги. А зараз можливі певні обмеження. Ми всі це повинні розуміти.

Потрібно вистояти. Здобудемо Перемогу, відновимо зруйновані міста і села, на карті міста з’являться нові вулиці, присвячені подвигу чорнобильців, закінчимо реконструкцію нашого пам’ятного знака «Жертвам Чорнобильської катастрофи», освятимо його, вручимо, кому не встигли, чорнобильські медалі, а декому і бойові. Будемо жити щасливо і багато.

У цьому році роковини трагедії співпали з Великодніми святами.

Вітаю всіх українців зі світлим і благословенним святом Великодня. Бажаю, щоб всі негаразди обходили стороною, а сила Святого Духа оберігала вас протягом усього життєвого шляху.

Нехай в душі панує непохитна віра в краще, а серце наповнює ніжна сила любові. Добра та злагоди вам і вашим родинам!

Гарних Великодніх святкувань! Перемога буде за нами!


Микола ГАЙБОНЮК, голова правління ГО «Рівненські ветерани-чорнобильці»
 

2 коментарі:

Петро сказав...

казки.пщик.дурня.

Анонім сказав...

Ага, за вами буде перемога... Угу...

Дописати коментар